Prawo do dysponowania rzeczą własną

Pytanie:

"Jakie istnieją możliwości zmiany właściciela samochodu zakupionego na raty i niespłaconego w całości z uniknięciem zerwania umowy zakupu na raty i poniesienia konsekwencji egzekucyjnych?"

Odpowiedź prawnika: Prawo do dysponowania rzeczą własną

Po pierwsze należy dokładnie przeczytać umowę, gdyż zawarcie umowy sprzedaży (w tym na raty) przenosi własność na nabywcę, z chwilą jej zawarcia i wówczas można bez ograniczeń dysponować rzeczą nabytą (np. sprzedać, wynająć), chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły w umowie. Często bowiem zdarza się, że sprzedający zastrzega w umowie moment przeniesienia własności, określając, że własność przechodzi na nabywcę z chwilą zapłacenia całej ceny tj. ostatniej raty. Wówczas sprzedając samochód, który nie jest Pana własnością naraża się Pan na konsekwencje: możliwość dochodzenia odszkodowania przez prawowitego właściciela tj. sprzedającego oraz sankcje karne za sprzeniewierzenie od 3 m-cy do 5 lat. Aby więc móc zgodnie z prawem sprzedać samochód należy spłacić wszystkie raty.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika