Wykup mieszkania komunalnego przez najemcę

Pytanie:

"Przyjaciółka kupiła mieszkanie na rynku wtórnym. Jednocześnie zameldowana jest w mieszkaniu komunalnym, którego głównym najemcą jest jej ojciec. Niedługo ojciec zostanie na stałe umieszczony w domu opieki społecznej, a więc także wymeldowany z mieszkania komunalnego. Przyjaciółka stanie się więc głównym najemcą mieszkania komunalnego. Czy w tej sytuacji będzie mogła wykupić mieszkanie komunalne? Czy przysługują jej jakiekolwiek bonifikaty?"

Odpowiedź prawnika: Wykup mieszkania komunalnego przez najemcę

Przede wszystkim nie jest dla nas do końca jasne na jakiej podstawie córka ma wstąpić w stosunek najmu lokalu mieszkalnego. Co do zasady w przedstawionej sytuacji córka nie może z mocy prawa wstąpić w stosunek najmu w przypadku, gdy najemca lokalu rezygnuje z najmowanego lokalu. Wstąpienie z mocy prawa w stosunek najmu przysługuje córce tylko w wypadku śmierci najemcy i tylko w wypadku gdy stale zamieszkiwała z najemcą w najmowanym lokalu w chwili jego śmierci. Oczywiście gmina może zawrzeć z córką najemcy nową umowę najmu lokalu, co jednak w przypadku, gdy dysponuje ona już własnym mieszkaniem, będzie mało prawdopodobne.

Zasadą jest, że nieruchomości stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego są zbywane w drodze przetargu lub w drodze bezprzetargowej (art. 28 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami). W drodze bezprzetargowej mieszkanie może być sprzedane m.in. osobie posiadającej przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu, stosownie do art. 34 ww. ustawy. Jedną z osób, której przysługuje pierwszeństwo jest najemca lokalu mieszkalnego, o ile najem został zawarty na czas nieoznaczony. Oznacza to, że dopóki ojciec Pana/ Pani przyjaciółki jest najemcą to on będzie miał prawo skorzystać z pierwszeństwa nabycia nieruchomości od gminy. Jeżeli córka najemcy wstąpi w stosunek najmu tego lokalu (np. po śmierci ojca lub w wyniku zawarcia stosownej umowy z gminą), również będzie mogła skorzystać z tego uprawnienia.

Zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt. 7 właściwy organ może udzielić za zgodą, odpowiednio wojewody albo rady lub sejmiku, bonifikaty, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana jako lokal mieszkalny. Jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu. Zwrot nie następuje, jeżeli lokal został zbyty na rzecz osoby najbliższej (np. córce).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika