Wstrzymanie ostatecznej decyzji administracyjnej
Pytanie:
W jakich wypadkach może dojść do wstrzymania ostatecznej decyzji administracyjnej dotyczącej zobowiązania podatkowego?
Masz inne pytanie do prawnika?
ODPOWIEDŹ PRAWNIKA
Wstrzymanie jest dokonywane w następujących sytuacjach:
1. na wniosek strony- po przyjęciu zabezpieczenia wykonania zobowiązania wynikającego z decyzji wraz z odsetkami za zwłokę, do wysokości zabezpieczenia i na czas jego trwania,
2. z urzędu- po prawomocnym wpisie hipoteki przymusowej lub wpisie zastawu skarbowego korzystających z pierwszeństwa zaspokojenia, które zabezpieczają wykonanie zobowiązania wynikającego z decyzji wraz z odsetkami za zwłokę, do wysokości odpowiadającej wartości przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego.
Jeśli zaistnieje któraś z przesłanek wstrzymania, wtedy organ ma obowiązek wstrzymać wykonanie decyzji ostatecznej. Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji podlega załatwieniu bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 14 dni. Jeśli wniosek nie zostanie załatwiony w tym terminie, powoduje to wstrzymanie wykonania decyzji do czasu doręczenia postanowienia w sprawie przyjęcia zabezpieczenia, chyba że przyczyny niezałatwienia wniosku w terminie zostały spowodowane przez stronę. Wstrzymanie wykonania decyzji, dokonywane jest postanowieniem na które służy zażalenie. Po wstrzymaniu wykonania decyzji będzie możliwe jej dobrowolne wykonanie. Przy czym należy mieć świadomość, że wstrzymanie wykonania decyzji nie wpływa na naliczanie odsetek za zwłokę. W trakcie wstrzymania obowiązek nie musi zostać spełniony, ale jeśli okaże się że sąd administracyjny nie podzieli zarzutów przedstawionych w skardze, wtedy konieczne będzie spełnienie obowiązku, a dodatkowo konieczne będzie uregulowanie odsetek za zwłokę.
Potrzebujesz porady prawnej?
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ TAKŻE:
-
2.4.2015
Odwołanie od decyzji - Jak napisać i w jakim terminie?
Odwołanie jest środkiem zaskarżenia przysługującym stronie na decyzję wydaną w pierwszej instancji przez organ administracji publicznej, a także inny organ lub podmiot, który na mocy prawa (...)
-
22.3.2018
Przerwanie biegu terminu przedawnienia
Uchylenie decyzji ostatecznej w zakresie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania powoduje unicestwienie materialnoprawnego skutku zastosowania (...)
-
-
4.7.2018
Dodatek energetyczny - Komu się należy i jak dostać dodatek energetyczny?
Dodatek energetyczny przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji, na wniosek odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej.
-
17.11.2004
Kiedy można żądać wznowienia postępowania administracyjnego?
Wznowienie postepowania nalezy do szczególnych środków uchylenia ostatecznej decyzji administracyjnej. Żądanie wznowienia może być uzasadnione ściśle okreslonymi w przepisach okolicznościami. (...)
-
29.1.2012
Stwierdzenie nieważności decyzji w postępowaniu podatkowym
Stwierdzenie nieważności jest jednym z nadzwyczajnych trybów umożliwiających wzruszenie decyzji ostatecznych, stanowiąc jeden z nielicznych wyjątków odstępstwa od trwałości decyzji ostatecznych. (...)
KOMENTARZE (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!