Przedpłata a data faktury VAT

Pytanie:

"Mój klient A zamawia towar i wykonuje w dn. 7.03 przedpłatę 100%. Tego samego dnia przelewam środki do firmy B, od której kupuje (również z przedpłatą) towar. Firma B wystawia mi proformę, twierdząc, że nie mogą wystawić normalnej faktury VAT, ponieważ towar ów kupić muszą w firmie X i dopiero po wprowadzeniu na magazyn będą mogli wystawić fakturę. Ustaliłem, iż firma B (sprzedający) dostarczy na swój koszt towar bezpośrednio do A w dn. 9.02. Z jaką datą powinienem wystawić fakturę VAT na A (oraz mój dostawca B na mnie)? Jaka winna być data sprzedaży - czy taka jak data przedpłaty, czy dostawy towaru do kupującego?"

Odpowiedź prawnika: Przedpłata a data faktury VAT

Zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.

Co prawda przepis powyższy jest w pewnej sprzeczności z art. 106 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), który stanowi, iż przepisy o wystawianiu faktur stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (przepis ten nie stanowi o całości należności), jednakże powszechnie przyjęte jest, iż w przypadku otrzymania całości lub części należności od kontrahenta na poczet dostawy towaru nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy powinna być wystawiona faktura VAT (a nie faktura pro forma), niezależnie od tego czy dostawca ma w magazynie towar, czy też nie. Być może jakiś program do zarządzania magazynem uniemożliwia wystawienie faktury na sprzedaż towaru którego nie ma w magazynie, nie mniej jednak w takim przypadku jest to błąd programu, który nie wpływa konieczność wystawienia faktury zgodnie ze wskazanym wyżej przepisem rozporządzenia.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika