Wydziedziczenie to pozbawienie prawa do zachowku

Pytanie:

"Jak wygląda prawo do zarządzania majątkiem, jeżeli spadkodawca w testamencie wydziedzicza swojego spadkobiercę ustawowego i spadkobiercą ustanawia jego małoletniego potomka? Spadkobierca nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej i jako jeden z małżonków ma prawo zarządzać majątkiem swojego dziecka. Czy sytuację zmienia w jakiś sposób fakt, że rodzice małoletniego są rozwiedzeni, ale żadne z nich nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej? Co się dzieje w przypadku gdy rodzice małoletniego nie mogą ustalić zgodnych stanowisk dotyczących zarządu majątkiem (w szczególności nieruchomościami)? Jak spadkobierca może zabezpieczyć się przed faktem faktycznego sprawowania zarządu majątkiem przez wydziedziczonego będącego opiekunem prawnym małoletniego spadkobiercy? Czy jakiś szczególny zapis zabezpieczający przed tym faktem powinien się znaleźć w testamencie, czy też mówią o tym jakieś przepisy ogólne? "

Odpowiedź prawnika: Wydziedziczenie to pozbawienie prawa do zachowku

Po pierwsze należy zaznaczyć, że wydziedziczenie w potocznym rozumieniu nie jest jednoznaczne z wydziedziczeniem w rozumieniu prawnym. Wydziedziczenie w rozumieniu prawnym to sytuacja, gdy spadkodawca pozbawia w testamencie zstępnych, małżonka lub rodziców zachowku. Taka sytuacja jest możliwa jedynie, jeżeli uprawniony do zachowku: - wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; - dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; - lub uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Wydziedziczenie w rozumieniu potocznym to sytuacja, gdy spadkodawca nie pozbawia uprawnionego prawa do zachowku, ale w testamencie przekazuje majątek nie spadkobiercy ustawowemu tylko innemu spadkobiercy. Wydziedziczenie w rozumieniu potocznym, ani wydziedziczenie w rozumieniu prawnym nie powoduje jednak zmian w stosunkach pomiędzy rodzicami a dzieckiem będącym spadkobiercą. Rodzice, którzy nie są ograniczeni w sprawowaniu władzy rodzicielskiej są uprawnieni do zarządu majątkiem dziecka. Jeżeli spadkodawca nie chce, by jedno z nich zarządzało majątkiem wchodzącym w skład spadku powinien ustanowić zarządcę majątkiem spadkowym w testamencie i wyłączyć daną osobę od zarządu majątkiem spadkowym.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika