Prawo do alimentów a rozdzielność majątkowa

Pytanie:

"Czy współmałżonek może ubiegać się o alimenty dla siebie, mimo iż wcześniej została zniesiona wspólnota majątkowa między małżonkami?"

Odpowiedź prawnika: Prawo do alimentów a rozdzielność majątkowa

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym pomiędzy małżonkami istnieje obowiązek wzajemnej pomocy oraz współdziałania dla dobra rodziny. Pomiędzy małżonkami istnieje obowiązek alimentacyjny, który jest niezależny od stosunków majątkowych pomiędzy nimi. Fakt zniesienia wspólności majatkowej nic w tym zakresie nie zmienia. Dlatego też należy stwierdzić, że nadal pomiędzy małżonkami istnieje obowiązek alimentacyjny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Igman 2012-10-05 19:34:01

    Rozdzielność majątkową zawarliśmy 13 lat temu, od 11 lat żyjemy osobno ( w innych miastach). Chciałabym przeprowadzić z mężem rozwód bez orzekania o winie i ciekawi mnie, czy po rozwodzie będzie na nas ciążył obowiązek alimentacyjny ?

  • Nula 2012-09-30 22:49:10

    Mam z mężem rozdzielność majątkowa założona przez notariusza od 10 lat Czy przy rozwodzie mogę sądownie znieść tą rozdzielność bez zgody Męża?

  • Markus 2012-09-30 21:20:41

    Jeżeli rozdzielność majątkowa trwa od 12 lat Jest zawarta przez notariusza. Czy nalezą się alimenty małżonce po rozwodzie? I przy jakim orzeczeniu? Proszę o odpowiedz .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika