e-prawnik.pl Porady prawne

Wykorzystywanie wizerunku ucznia przez szkołę

Pytanie:

Szkoła w której kiedyś się uczyłem opublikowała moje i innych znajomych zdjęcia zrobione w szkole w czasie zajęć na plakatach, broszurach reklamowych. Bez mojej zgody. Czy jest to zgodne z prawem?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Wykorzystywanie wizerunku ucznia przez szkołę

30.7.2002

Zgodnie z art. 81 ust.1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie. Ciężar dowodu uzyskania zgody uprawnionego na rozpowszechnianie jego wizerunku w oznaczonych warunkach ciąży na pozwanym. Rozpowszechnianie wizerunku bez zgody zaiteresowanego jest więc czynem bezprawnym. Należy jednak pamiętać, iż nie wymaga zgody rozpowszechnianie wizerunku : 1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych, 2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. Legalność rozpowszechniania wizerunku zależy więc od konkretnej stuacji. Co do zasady, w braku zgody osoby uprawnionej, jest ono jednak bezprawne.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ