Wartość gruntu

Pytanie:

"Spółka z o.o. zakupiła lokale mieszkalne wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku i we własności działki gruntu za określoną kwotę brutto zgodnie z aktem notarialnym. Deweloper sprzedając lokale nie wyszczególnił ceny mieszkań i gruntu. W jaki sposób należy ustalić wartość samego gruntu, który nie podlega amortyzacji?"

Odpowiedź prawnika: Wartość gruntu

Jak sÅ‚usznie wskazuje siÄ™ w literaturze podatkowej (por. J. GawroÅ„ska "W jaki sposób ustalić wartość poczÄ…tkowÄ… lokalu mieszkalnego i jak go amortyzować", Biuletyn RachunkowoÅ›ci i Finansów Nr 011/2007 z 1 czerwca 2007 r.), jeÅ›li przedmiotem kupna jest lokal wraz z udziaÅ‚em w gruncie, na którym ten lokal siÄ™ znajduje, to nie dokonuje siÄ™ odrÄ™bnej transakcji kupna lokalu i gruntu. Transakcji kupna podlega lokal wraz z udziaÅ‚em w gruncie. W nastÄ™pstwie grunt nie jest przedmiotem zakupu i nie należy go wydzielać z wartoÅ›ci lokalu. Lokal wraz z udziaÅ‚em w gruncie jest zatem jednym Å›rodkiem trwaÅ‚ym. Do ewidencji Å›rodków trwaÅ‚ych wprowadza siÄ™ lokal wraz z przypisanÄ… mu częściÄ… gruntu, gdyż na tym gruncie posadowiony jest budynek, w którym znajduje siÄ™ lokal. Nie powinno siÄ™ wyceniać wartoÅ›ci gruntu, lecz potraktować lokal z gruntem jako caÅ‚ość.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika