Zapłata za niewykonanie części dzieła

Pytanie:

"Czy można dochodzić wynagrodzenia na podstawie art. 639 kc za niewykonanie tylko części dzieła, jeżeli wykonawca doznał przeszkód z przyczyn dotyczących zamawiającego? Umowa o dzieło zakłada harmonogram kosztorysowy obejmujący wykonanie czterech czynności i czterech płatności odpowiednio w każdym następującym po sobie miesiącu. Czy jeżeli zamawiający uniemożliwia wykonanie pierwszej czynności to można dochodzić zapłaty wynagrodzenia tylko za tę czynność nawet jeśli nie upłynął okres na zrealizowanie całego dzieła, czy też trzeba odczekać cztery miesiące i złożyć pozew o zapłatę całości?"

Odpowiedź prawnika: Zapłata za niewykonanie części dzieła

 

Treść pytania zdaje się dotyczyć możliwości żądania przez przyjmującego zamówienie zapłaty w sytuacji, gdy gotów był on je wykonać, lecz nie wykonał dzieła na skutek przeszkody spowodowanej przez zamawiającego. Art. 639 kodeksu cywilnego stanowi, iż zamawiający nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli przyjmujący zamówienie był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących zamawiającego. Jednakże w takim wypadku zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła. W sytuacji opisanej w pytaniu, kiedy czas na wykonanie dzieła został niejako "podzielony" na 4 etapy, przyjmujący zamówienie może wystąpić z żądaniem zapłaty przez zamawiającego wynagrodzenia za niewykonanie owej części dzieła, której termin odbioru już upłynął. Jest jednak oczywiste, iż wynagrodzenie, co do którego umówiły się strony, a które będzie dochodzone przez przyjmującego zamówienie, winno być proporcjonalnie zmniejszone (innymi słowy, winno obejmować zakres prac, które winny być zakończone a nie są - z przyczyn leżących po stronie zamawiającego).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika