Wypłata wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Pytanie:

"W zakładzie stosowany jest trzymiesięczny okres rozliczeniowy. W pierwszym miesiącu tego okresu pracownik przekroczył tygodniową normę czasu pracy. W wyniku tego powstały godziny nadliczbowe. W jakim czasie pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie za te godziny czy przy pierwszym terminie płatności, czy też po zakończeniu okresu rozliczeniowego? "

Odpowiedź prawnika: Wypłata wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Okres rozliczeniowy został ustanowiony w kodeksie pracy w celu właściwego dostosowania czasu pracy do potrzeb pracodawcy.

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Okres ten może wynosić zatem trzy miesiące. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Pamiętać należy, że okres rozliczeniowy służy wyznaczeniu ogólnych ram dla czasu pracy.

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe wypłaca się w okresie, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Chodzi tu o wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym.

Jeśli pracownik przepracował 45 godzin w tygodniu, a 180 w miesiącu, to za taki czas pracy przysługuje mu wynagrodzenie, chyba że pracownik żąda udzielenia dnia wolnego za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych. Zatem jeśli pracownik pracował 180 godzin i otrzymywał 10 zł wynagrodzenia za godzinę pracy to wynagrodzenie jego wynosi 1800 zł.

Natomiast dodatek w postaci 50% lub 100% ekwiwalentu jest wypłacany po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

Jest tak dlatego, gdyż pracodawca może zmniejszyć w następnym miesiącu czas pracy pracownika do 35 godzin tygodniowo. Wtedy nie dojdzie do przekroczenia norm czasu pracy w okresie rozliczeniowym.

Potwierdza to art. 151[6] kodeksu pracy, który stanowi, że w razie ustania stosunku pracy przed upływem okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, prawo do dodatku, jeżeli w okresie od początku okresu rozliczeniowego do dnia ustania stosunku pracy pracował w wymiarze godzin przekraczającym normy czasu pracy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jarek 2011-12-08 21:42:15

    pracowałem w różnych zakładach w Polsce i wszędzie wypłacano mi dodatki za nadgodziny przy najbliższej wypłacie tylko teraz sie z tym spotkałem w zagłebiu i jestem w szoku bo dlamnie to zwykłe krętactwo po to ludzie pracują żeby pieniąszki otrzymywać a kogo opchodzą te okresy to furtka dla kombinatorów


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika