Wyodrębnienie lokalu w rozbudowanej nieruchomości wspólnej

Pytanie:

Czy można rozbudować nieruchomość wspólną i wyodrębnić w niej samodzielny lokal?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

O możliwości rozbudowy nieruchomości wspólnej w celu wydzielenia odrębnej własności lokali stanowi art. 22 ust. 3 pkt 5. Dotyczy on dużych wspólnot mieszkaniowych i stanowi o konieczności wyrażenia zgody przez właścicieli lokali na:

nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego.

Wyżej wymienione czynności stanowią przekroczenie czynności zwykłego zarządu i wymagają udzielenia zgody przez właścicieli w formie uchwały.

Natomiast również w małych wspólnotach możliwe jest podjęcie przez właścicieli decyzji o rozbudowie nieruchomości wspólnej, która doprowadzi do powstania odrębnego lokalu. Decyzja taka przekracza zakres zwykłego zarządu rzeczą i wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY