Sprzedaż samochodu wniesionego aportem

Pytanie:

"Wniosłam swój prywatny samochód do Spółki aportem, jest przerejestrowany na firmę. Co się dzieje, jak chcę go sprzedać i kupić drugi o wyższej wartości? Czy wystawić FV sprzedaży z firmy, iwtedy VAT należny do zapłaty? Jak wnoszę 2 samochód to czy zwiększa się wtedy kapitał zakładowy? Na jakiej podstawie, jakich dokumentów rejestruję go na spółkę? Samochód został przerejestrowany 2 tygodnie temu jeszcze nie było amortyzacji, ale jest ujęty w środkach trwałych."

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż samochodu wniesionego aportem

Jeżeli wniosÅ‚a Pani samochód aportem, oznacza to, że staÅ‚ siÄ™ on wÅ‚asnoÅ›ciÄ… spółki, a wiÄ™c to spółka bÄ™dzie sprzedawać ten samochód i to spółka powinna wystawić fakturÄ™ dokumentujÄ…cÄ… sprzedaż. Również pieniÄ…dze uzyskane ze sprzedaży bÄ™dÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ… spółki i to spółka powinna decydować o przeznaczeniu tych Å›rodków. Nie ma przeszkód, by spółka zakupiÅ‚a kolejny samochód, za kwotÄ™ wyższÄ…, o ile ma na to Å›rodki. W takiej sytuacji samochód drugi bÄ™dzie, bez koniecznoÅ›ci wykonywania dodatkowych operacji wÅ‚asnoÅ›ciÄ… spółki.

Samochód - jeżeli zostaÅ‚ zakupiony przez spółkÄ™ - można zarejestrować na podstawie umowy kupna samochodu. Jeżeli chodzi natomiast o kwestie ksiÄ™gowe - to  nie powstanie konieczność podwyższenia kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego, gdyż, w takiej sytuacji nowy samochód (zakÅ‚adajÄ…c, że bÄ™dzie w caÅ‚oÅ›ci zakupiony za pieniÄ…dze spółki) nie bÄ™dzie aportem. Natomiast, jeżeli chodzi o  bardziej szczegółowe kwestie zwiÄ…zane z ksiÄ™gowaniem tych operacji - to dotyczÄ… one kwestii pozaprawnych, technicznych, o których serwis nie udziela informacji.

 

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika