Zabezpieczenie własności rzeczy

Pytanie:

Kobieta musi wyprowadzić się z domu, gdyż boi się o własne bezpieczeństwo. Była maltretowana przez męża. Wyprowadza się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej, nie może jednak zabrać swoich rzeczy. Już teraz mąż niszczy jej ubrania i obawia się że po wyprowadzce małżonek zniszczy jej rzeczy osobiste i sprzęty. Zamki i zamknięcia nie pomagają. Sprawa o znęcanie jest już w prokuraturze. W jaki sposób kobieta może zabezpieczyć rzeczy osobiste i urządzenia domowego przed wandalizmem męża?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Mąż nie ma prawa niszczyć rzeczy należących do żony. Robiąc to popełnia przestępstwo z art. 288 kodeksu karnego. Wobec tego może ponosić odpowiedzialność karną. Jeżeli taka sytuacja pojawia się, należy wezwać Policję, która dokona odpowiednich czynności, służących zabezpieczeniu zagrożonego mienia i interesów żony. Jeżeli przedmioty te należą do żony, ma ona prawo decydować o ich przeznaczeniu. Może je też przenieść w inne miejsce. Jeżeli mąż to uniemożliwia, w takim przypadku również można poprosić o pomoc Policję.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 10.11.2011

  Jak zabezpieczyć płatność ceny?

  Gdy strona umowy zobowiązana będzie do zapłaty ceny w przyszłości, wtedy występuje ryzyko, że wierzyciel zapłaty się nie doczeka. Istnieją różne sposoby zabezpieczenia wierzytelności. Wyróżnia (...)

 • 23.2.2005

  Przewłaszczenie na zabezpieczenie jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

  Przewłaszczenie na zabezpieczenie mimo pozorów, które wynikają z nazewnictwa jest instytucją dość prostą w swej konstrukcji. Polega na tym, że osoba, która domaga się udzielenia (...)

 • 27.2.2018

  Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej

  Kodeks cywilny wśród kilku rodzajów umowy sprzedaży przewiduje także możliwość dokonania sprzedaży z zastrzeżeniem własności rzeczy sprzedanej. Mamy z tym rodzajem do czynienia (...)

 • 9.11.2004

  Szczególne uprawnienia banków

  Bank udzielając kredytów osobom fizycznym oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą musi w odpowiedni sposób zabezpieczyć zwrot oddanych do dyspozycji środków pieniężnych. Nie jest (...)

 • 25.5.2012

  Podatek od spadku – kto płaci a kto jest zwolniony?

  Konsekwencją nabycia spadku nie zawsze będzie obowiązek zapłaty podatku - stanie się tak w przypadku osób zaliczonych do tzw. zerowej grupy podatkowej.