Zachowek a umowa dożywocia

Pytanie:

Rodzice za swojego życia przepisali umową dożywocia cały majątek tylko na jedno z dzieci. Pozostało dwoje dzieci. Czy w takiej sytuacji pozostałej dwójce dzieci przysługuje prawo do zachowku? Czy jeśli tak - kogo należy pozwać po śmierci rodziców? To dziecko, na które został przepisany cały majątek?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 991, prawo do zachowku, jest to roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej, przysługujące zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, przeciwko spadkobiercy. Polskie prawo cywilne zna dwa rodzaje dziedziczenia; na podstawie ustawy i na podstawie testamentu. Powyższy zwrot "którzy byliby powołani do spadku z ustawy", może sugerować, że roszczenie o zachowek przysługuje jedynie w przypadku dziedziczenia testamentowego. Kwestia ta nie jest jednak jasna, w orzecznictwie Sądu Najwyższego pojawia się również stanowisko przeciwne. W celu dokładniejszego zapoznania się z tą problematyką, proszę o zapoznanie się z opinią Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym.  W celu dochodzenia tego roszczenia, należy skierować do sądu pozew o zachowek przeciwko spadkobiercom albo obdarowanym z darowizny. Niestety w opisanej sytuacji nie przysługuje roszczenie o zachowek przeciwko dziecku, na które rodzice przepisali majątek. Zbycie tego majątku nastąpiło bowiem na podstawie umowy dożywocia, a nie umowy darowizny.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 27.9.2017

  Umowa dożywocia - Na czym polega? Jak zawrzeć umowę dożywocia?

  Nasze społeczeństwo starzeje się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracuje na emerytury coraz większej rzeszy osób nieaktywnych (...)

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 7.7.2016

  Umowa dożywocia a zachowek

  Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi (...)

 • 13.4.2016

  Umowa dożywocia

  Dożywocie jest instytucją uregulowaną w kodeksie cywilnym (od art. 908 kc do art. 916 kc). Umowa dożywocia jest jednym ze sposobów na przeniesienie własności nieruchomości na osobę trzecią. (...)

 • 25.4.2017

  Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)