Żądania nowego współwłaściciela

Pytanie:

Jestem właścicielem połowy nieruchomości, którą nabyłem aktem kupna w roku 1990. Mieszkam i prowadzę działalność gospodarczą w połowie tej nieruchomości. Drugą połowę zajmował drugi właściciel, który również mieszkał w niej jak i wynajmował pomieszczenia pobierając czynsz z tego tytułu. Podział tej nieruchomości w ten sposób był podziałem umownym (nie było podziału fizycznego). Podział nieruchomości pod względem metrażu był równy pod względem powierzchni mieszkalnej, jak i przeznaczonej na działalność gospodarczą. W marcu zmarł jeden z właścicieli. Nowy właściciel domaga sie wygórowanego czynszu z mojej części nieruchomości pobierając równocześnie czynsz z pomieszczeń nabytych po zmarłym. Czy przysługuje mu takie prawo?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeżeli współwłaściciele określą prawo do korzystania z wydzielonej części rzeczy przez współwłaściciela w sposób wyłączny (quoad usum), istnieje domniemanie, że temu współwłaścicielowi przypadają pożytki i dochody z rzeczy również w sposób niepodzielny.

Stąd współwłaściciel, który zajmuje część mieszkalną, ma prawo tylko do pobierania pożytków i dochodów (czynszu) ze swojej części nieruchomości. Spadkobiercy współwłaściciela wstępują w jego sytuację prawną i ich także obowiązuje umowny podział korzystania z nieruchomości. Dlatego też nowy współwłaściciel nie ma prawa żądać czynszu od drugiego współwłaściciela.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY