Przyłączenie się do egzekucji

Pytanie:

"Wierzyciel który przyłączył się do egzekucji z nieruchomości, złożył wniosek o wyznaczenie terminu II licytacji. Według E. Wengerek, wierzyciel który przyłącza się do egzekucji z nieruchomości ma takie same prawa jak wierzyciel egzekwujący. Natomiast Z. Świeboda, w komentarzu do kpc część II Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne rok 2004 Lexis Nexis, pisze że wyznaczenie II licytacji może nastąpić tylko na wniosek wierzyciela egzekwującego, nie może nastąpić z urzędu ani na wniosek wierzyciela który przyłączył się do postępowania (art. 927 kpc). Jak więc rozumieć złożenie wniosku o II licytację z nieruchomości, tym bardziej że komornik na jego podstawie wyznaczył termin?"

Odpowiedź prawnika: Przyłączenie się do egzekucji

Zgodnie z art. 927 kodeksu postępowania cywilnego, wierzyciel który skierował egzekucję do nieruchomości po jej zajęciu przez innego wierzyciela, przyłącza się do postępowania wszczętego wcześniej i nie może żądać powtórzenia czynności już dokonanych; poza tym ma te same prawa co pierwszy wierzyciel. Z powyższego przepisu wynika expressis verbis, że wierzyciel, który przyłączył się do egzekucji z nieruchomości ma takie same prawa co pierwszy wierzyciel. W związku z tym wydaje się, naszym zdaniem, może on również żądać wyznaczenia terminu II licytacji.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika