Przesłanki pozytywne i negatywne rozwodu

Pytanie:

"Jakie są pozytywne i negatywne przesłanki rozwodu?"

Odpowiedź prawnika: Przesłanki pozytywne i negatywne rozwodu

Art.56. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.):
§1.Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z
małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. §2.Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
§3.Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Art.57. K.r.o.
§1.Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu
pożycia.
§2.Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że rozwiązanie małżeństwa przez rozwód stanowi dopuszczalne przez system prawny odstępstwo od zasady trwałości związku małżeńskiego zawieranego na całe życie. Sformułowane w przepisie art. 56 KRO materialnoprawne przesłanki orzeczenia rozwodu określają więc szczególne okoliczności, które jeszcze za życia małżonków umożliwiają im doprowadzenie do ustania małżeństwa. Chodzi o zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego oraz brak występowania negatywnych przesłanek rozwodowych. Dla ochrony określonych wartości ustawodawca uznał za niedopuszczalne rozwiązanie małżeństwa:

1) jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych dzieci małżonków, albo

2) jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, a także

3) jeżeli żąda rozwodu małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika