Żądanie zwrotu zaliczki nadanej pocztą

Pytanie:

Zleciłem sprowadzenie samochodu z Niemiec osobie, z którą współpracowałem wcześniej. Zaliczkę przesłałem pocztą na imię jego żony. Samochód nie został sprowadzony i nie mogę odzyskać zaliczki. Czy w sądzie wystarczy jako dowód potwierdzenie nadania pieniędzy drogą pocztową?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Potwierdzenie nadania pieniędzy drogą pocztową będzie niewątpliwe dowodem, ale wyłącznie na okoliczność wysłania tychże pieniędzy. Na tej podstawie nie można bowiem powiedzieć z jakiego tytułu pieniądze te zostały wysłane. Należy zatem powołać w pozwie także inne dowody, które potwierdzałyby fakt zawarcia umowy określonej treści oraz jej niewykonania przez kontrahenta.

Jeżeli dochodzona kwota jest mniejsza niż 5000 zł, istnieje możliwość rozpoznania sprawy w tzw. postępowaniu upominawczym lub uproszczonym. Pozew wnosi się wówczas na odpowiednim formularzu. Jeśli na formularzu zostanie zakreślone żądanie wydania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym sąd wyda taki nakaz bez rozprawy i jeśli druga strona nie wniesie w terminie sprzeciwu, nakaz się uprawomocni i będzie podstawą do ewentualnej egzekucji.

W niedługim czasie w naszym serwisie ukaże się porada na temat postępowania uproszczonego i zamieścimy także wzory odpowiednich formularzy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 7.2.2007

  Zaliczki w WDT a stawka 0% oraz odliczenie podatku VAT

  Aktualnie, jeżeli przed dokonaniem WDT otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. W aktualnym (...)

 • 10.4.2012

  Zaliczkowy sposób rozliczania podatku u przedsiębiorców

  Podatnicy osiągający przychody z działalności gospodarczej są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki miesięczne na podatek dochodowy. Zasady ustalania tych zaliczek (...)

 • 17.12.2017

  Minimalny podatek dochodowy od nieruchomości komercyjnych w 2018 r.

  Od 1 stycznia 2018 r. zaczną obowiązywać zmiany w ustawach o PIT i CIT, które wprowadzają tzw. podatek minimalny, czyli podatek dochodowy dla właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości (...)

 • 20.11.2014

  Skutki podatkowe utraty zaliczki lub przedpłaty

  Obecnie jedną z plag obrotu gospodarczego są niesolidni kontrahenci. Przedsiębiorcy jednak osiągają stratę nie tylko w sytuacji, w której nie otrzymują zapłaty za wykonaną przez siebie (...)

 • 22.11.2017

  Jak odzyskać nadpłaty za usługi telekomunikacyjne?

  UOKiK sprawdził, jak czterej najwięksi operatorzy rozliczają nadpłaty po zakończeniu umowy. Zdaniem urzędu, operatorzy powinni informować o wysokości nadpłaty i możliwości jej zwrotu. UOKiK (...)