Korekta zeznania dla podatku od spadków i darowizn

Pytanie:

"W związku z odziedziczonym spadkiem po matce (mieszkanie i działka w okolicach Warszawy) złożyłam do Urzędu Skarbowego zeznanie podatkowe, do którego załączyłam operat szacunkowy sporządzony przez uprawnionego rzeczoznawcę wykazując tę działkę jako grunty użytkowe. W trakcie postępowania podatkowego okazało się, że odziedziczona działka jest gruntem rolnym i musiałam przeprowadzić dodatkowe postępowanie spadkowe w sprawie dziedziczenia gospodarstwa rolnego. Działka ma powierzchnię 0,2 ha. Czy możliwa jest korekta złożonego zeznania, aby móc skorzystać ze zwolnienia podatkowego wynikającego z art. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn - jak przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego?"

Odpowiedź prawnika: Korekta zeznania dla podatku od spadków i darowizn

Podatnik podatku od spadków i darowizn ma obowiązek ustalić samodzielnie, co wchodzi w skład nabytego majątku, jak i wartość poszczególnych składników. Dokonuje tego na urzędowym druku zeznania podatkowego.

W podatku od spadków i darowizn zobowiązanie podatkowe powstaje jednak z chwilą doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku. Jeżeli organ podatkowy w trakcie prowadzonego postępowania dowiedział się, że część majątku nie jest nieruchomością użytkową (jak zakwalifikował ją w zeznaniu podatnik), a gospodarstwem rolnym zwolnionym z mocy art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z podatku od spadków i darowizn, powinien przed wydaniem decyzji wezwać podatnika do dokonania korekty zeznania. Oczywiście nie ma przeszkód, żeby sam podatnik złożył korektę zeznania, bez czekania na wezwanie z urzędu (uprawnienie to ulega jednak zawieszeniu na czas trwającego już postępowania podatkowego).

Jeżeli organ wydał decyzję, w której nie uwzględnił zwolnienia, strona powinna wnieść - w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej decyzji - odwołanie do właściwego organu odwoławczego, przy czym wnosi się je za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (art. 223 Ordynacji podatkowej). Ponadto w ostateczności możliwe jest stwierdzenie nieważności takiej decyzji (art. 247 O.p.).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Bogumiła 2016-06-15 14:14:34

    Witam, W 2009 nabyłam prawo do spadku po zmarłej mamie. Prawo dotyczyło nieruchomosci domu i działki. Wyciąg z ewidencji gruntów wskazywał na powierzchnie domu 100 m i taka powierzchnia została podana w deklaracji podatkowej ( deklaracja została złożona w ustalonym terminie do 6 miesięcy od wydania przez sad prawa domspadku) . Jednak stan faktyczny jest inny powierzchnia budynku jest większa i wynosi 250 m. W jaki sposób dokonać korekty deklaracji podatkowej, czy po korekcie nadal obowiązuje ulga zwolnienie od podatku? Oraz czy ze względu na inny metraż nieruchomosci ponownie należy złożyć w sadzie wniosek o korektę nabycia spadku? Pozdrawiam Bogumiła

  • Karolina 2012-09-20 19:11:48

    Do zgloszenia SD Z2 do poz.4 wpisalam omylkowo powierzchnie mieszkalna tj.40m2 zamiast uzytkowa 55m2 i zglosilam to do US ponad 7m+cy temu.Teraz spostrzeglam ten blad a deczyja juz zostala wzdana przez US na 30m2. Czy moge zrobic korekte i czy beda jakies konskwencje.Wycena nie zmienia sie gdyz wczesniejsza kwota zawierala cala powierychnie domu.Po smierci Mamy nie moglam pozbierac mysli i pomylilam powierzchnie.Prosze o pomoc i rade.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika