Zakup artykułów biurowych

Pytanie:

Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR, VAT) - usługi kadry-płace. W ubiegłym tygodniu kupiłam na bazarze sporo artykułów biurowych. Stoisko prowadził Rosjanin i mówił, że nie wystawia żadnych dokumentów sprzedaży. Czy to prawda, że zgodnie z rozporządzeniem o prowadzeniu PKPiR - mogę sama sporządzić dowód wewnętrzny i zaksięgować tę kwotę w koszty PKPiR? Jest to spora kwota, bo 260 zł. Jest duże prawdopodobieństwo, że będę tam kupować te artykuły, bo jest dużo taniej.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z § 14 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych może być dokumentowany paragonami zaopatrzonymi w datę i stempel (oznaczenie) jednostki wydającej paragon - określającymi ilość, cenę jednostkową oraz wartość, za jaką dokonano zakupu. Na odwrocie paragonu podatnik musi uzupełnić jego treść, wpisując swoje nazwisko (nazwę zakładu), adres oraz rodzaj (nazwę) zakupionego towaru. Zatem w przypadku zakupu materiałów biurowych przepis wymaga udokumentowania zakupu co najmniej odpowiednio opisanym paragonem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 24.3.2018

    Nowe zadania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

    W ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych pojawią się wkrótce w rozdziale 3 nowe zadania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

  • 21.3.2017

    Wydatki na zakup leków w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT

    Odliczeniu od dochodów podlegają wydatki na zakup leków, których stosowanie - stale lub czasowo - osobie niepełnosprawnej zalecił lekarz specjalista. Odliczeniu podlegają (...)

  • 18.12.2018

    Prezenty przez internet?

    Jeśli kupujemy prezenty przez internet, można je zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. Odsyła na się je swój koszt. Ważne są terminy dostawy i realizacji zamówienia (...)

  • 28.9.2017

    Specustawa zdrowotna już obowiązuje

    Ustawa z dnia 15 września 2017 r. o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej ma na celu zwiększenie środków finansowych (...)

  • 17.8.2018

    Czy Stowarzyszenie może zatrudniać swoich członków?

    Ustawa prawo o stowarzyszeniach (dalej u.p.s.) w art. 2 ust. 1 definiuje stowarzyszenie jako dobrowolne, samorządne i trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych. W poprzednim stanie prawnym, do czasu (...)