Zakup działki rolnej

Pytanie:

Mam zamiar kupić działkę rolną o powierzchni 1,21 ha. Sprawdziłem hipotekę , działka nie jest obciążona. Podpisałem już wstępną umowę z właścicielem i dałem zaliczkę. Działka podlega pod gminę, która posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Prawo pierwokupu działki ma Agencja Rynku Rolnego. Do kogo należy się zwrócić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i jakie załączniki należy przedstawić? Czy mogę na tej działce wybudować siedlisko w zabudowie bliźniaczej dla dwóch rodzin (mój mąż syn i ja oraz córka z mężem)? Do kogo należy się zwrócić o wydzielenie miejsca pod zabudowę? Kto, właściciel czy ja powinien się zwrócić i do kogo czy Agencja Rynku Rolnego, zrzeka się prawa pierwokupu działki i czy w związku z tym potrzebna jest przedwstępna umowa notarialna kupna działki oraz kto ponosi koszty sporządzenia takiej umowy?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeżeli działka leży na terenie gminy, która ma uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to decyzja o warunkach zabudowy nie jest konieczna. Z uwagi na fakt, że w pytaniu mowa o ANR, prawdopodobnie działka była lub nadal jest działką rolną. Możliwość budowy na danym terenie zależy od tego, jakie przeznaczenie danej działki jest przewidziane w planie miejscowym. Jeżeli przeznaczenie działki jest obecnie określane jako przeznaczenie na cele budowlane – to nie ma problemu. Możliwe jest też, że w planie miejscowym określono co prawda, iż działka nadal ma mieć przeznaczenie rolne, ale z dopuszczeniem zabudowy. Jeśli natomiast działka ma przeznaczenie typowo rolne, bez możliwości zabudowy, to budowa domu byłaby możliwa w zasadzie tylko po dokonaniu zmiany planu miejscowego. Muszą więc Państwo przede wszystkim zapoznać się z treścią tego aktu prawa miejscowego (planu miejscowego).

Strony nie muszą zawierać umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości tylko z uwagi na prawo pierwokupu przysługujące ANR. Mogą od razu zawrzeć umowę zobowiązującą do sprzedaży. Niezwłoczne powiadomienie uprawnionego o fakcie zawarcia z osobą trzecią umowy sprzedaży, a także o treści tej umowy jest podstawowym obowiązkiem zobowiązanego (sprzedawcy). Zobowiązany ma taki obowiązek nawet wtedy, gdyby uprawniony otrzymał powyższe informacje z innego źródła, np. od innej osoby lub organu, który powiadomił uprawnionego o umowie. Prawo pierwokupu co do nieruchomości można wykonać w ciągu miesiąca. Po upływie takiego terminu prawo pierwokupu wygasa. Strony umowy sprzedaży między sobą powinny ustalić, która z nich ponosi koszty sporządzenia aktu notarialnego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 12.4.2012

  Jak wybudować dom na działce rolnej?

  Któż nie ma marzeń o własnym domu? Najlepiej położonym w malowniczej okolicy i niezbyt drogo. Problem zaczyna się już od momentu, kiedy chcesz kupić lub już kupiłeś działkę pod swój wymarzony (...)

 • 23.8.2011

  Zakup działki pod budowę domu

  Osoba, która chce kupić działkę pod budowę domu ma dwie możliwości. Może kupić działkę budowlaną albo działkę rolną, której odrolnienie związane jest z wieloma formalnościami. Przed zakupem (...)

 • 7.9.2016

  Zmiany w zasadach dotyczących ustanawiania hipotek na nieruchomościach rolnych

  W dniu 30 kwietnia 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych (...)

 • 21.3.2017

  Wydatki na zakup leków w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT

  Odliczeniu od dochodów podlegają wydatki na zakup leków, których stosowanie - stale lub czasowo - osobie niepełnosprawnej zalecił lekarz specjalista. Odliczeniu podlegają (...)

 • 28.12.2017

  Reforma Wspólnej Polityki Rolnej UE

  Reforma Wspólnej Polityki Rolnej UE, która wejdzie w życie w przyszłym roku zakłada: umocnioną siłę przetargową rolników wobec supermarketów, lepsze (...)