Zaległości z płaceniem czynszu a ograniczenia prawa wypowiedzenia umowy najmu

Pytanie:

Wynajmuję pewnemu mężczyźnie mieszkanie. Zalega on jednak od pewnego czasu z opłatami za czynsz. Czy polskie prawo może ograniczyć moje prawo w wypowiedzeniu mu umowy najmu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Ustawa o ochronie lokatorów przewiduje ograniczenia wypowiadania stosunków prawnych dotyczących prawa do zajmowania mieszkania ( umów najmu, umów użyczenia itp. ).

Ze stanu faktycznego wynika, że lokator nie uiszcza na Pana rzecz żadnych opłat. Jeżeli wypowiedziana umowa była umową najmu w związku z którą lokator był obowiązany do regulowania czynszu na Pana rzecz, takie postępowanie należy zakwalifikować jako niewykonywanie umowy poprzez zwłokę w zapłacie czynszu. Zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów w przypadku gdy lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, właściciel może mu wypowiedzieć stosunek prawny nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Kazimiera

8.12.2013 8:47:5

Re: Zaległości z płaceniem czynszu a ograniczenia prawa wypowiedzenia umowy najmu

Moj brat zalega zoplaceniem czynszu.Dostał wyrok zaoczny-eksmisja.Nieplacil złosliwie bo na skutek nieszczelnego dachu zalało mu mieszkanie bo administratorka bierze pieniadze od lokatorow ale nie inwestuje w budynek.Silne wiatry deszczowe powodują ze wilgoć przedostaje sie przez ściane do mieszkania bo tynki zewnętrzne odpadly.zalalo po remoncie,Brat duzo pieniędzy zainwestowal w to mieszkanie/prrzydzial z miasta w 1975/a teraz właścicielka tego domu.Absolutnie nie jest zainteresowana poprawą jakości,traktuje pieniadze od lokatorow glownie jako zródło utrzymania i nadużywanie alkoholu.Czy powinien brat opisać te sytuacje z piciem administr. w sprzeciwie do wyroku.Bardzo prosze o odpowiedz .Sprawa b,pilna do 12.12.13 roku musi wpłynąć sprzeciw do sadu.Pomagam bratu napisać ten sprzeciw i nie wiem jakie argumenty mam przedstawic.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY