Dojazd do pracy jako koszt uzyskania przychodu

Pytanie:

"Czy wydatki na dojazdy do pracy (np. taksówki) oraz jedzenie dla pracowników (np. obiady z restauracji) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Jeśli tak, to czy wystarczy paragon dla udokumentowania?"

Odpowiedź prawnika: Dojazd do pracy jako koszt uzyskania przychodu

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (względnie na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), kosztami uzyskania przychodów są wszelkie  koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy (art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Mając na uwadze, że żaden z przepisów nie wyłącza wprost możliwości zaliczenia wymienionych wydatków do kosztów uzyskania przychodu rozważyć należy związek ponoszonych wydatków z uzyskiwanymi przychodami.

W związku z powyższym należy wskazać, że przyjmuje się, iż obowiązek stawienia się do pracy obciąża pracownika. W oparciu o tą zasadę przeważa wniosek, że wydatki związane z dojazdami pracowników do miejsca pracy (także np. na taksówki) nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (tak przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 6 sierpnia 1998 r., sygn. akt I SA/Po 197/98, niepubl. czy też w wyroku z dnia 29 października 1999 r., sygn. akt I Sa/Gd 2226/98, niepubl.).

Wątpliwe jest również (z podobnych przyczyn) zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na posiłki pracowników w restauracjach (zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu byłoby możliwe tylko wówczas, gdy obowiązek wydawania pracownikom posiłków wynikał z przepisów prawa pracy).

Ponadto wskazać należy, że paragony tylko wyjątkowo mogą być podstawą do ujęcia poniesionych wydatków w kosztach. Wymienione przypadku (ponoszenie kosztów dojazdów, posiłków) do takich wyjątkowych sytuacji z pewnością nie należą.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika