Rezygnacja zarządu we wspólnocie

Pytanie:

"Jakimi dokumentami i w jakiej procedurze członek zarządu wspólnoty powinien złożyć rezygnację z pełnionej funkcji? W jaki sposób cały zarząd podaje się do dymisji we wspólnocie? Obecny zarząd był powołany w obecności notariusza, ponieważ zmieniana była forma zarządzania wspólnotą. Poprzednio zarządzał wspólnotą Administrator wybrany z urzędu (początek istnienia wspólnoty). Jest to już II kadencja obecnego zarządu. Czy w tej sytuacji musi być także obecny notariusz?"

Odpowiedź prawnika: Rezygnacja zarządu we wspólnocie

Odpowiedź na powyższe pytania wynika z treści artykułu 20 ustawy o własności lokali. Zgodnie z jego treścią, ustępem 2 Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani. Z drugiej strony co do zasady nie ma żadnych przeszkód, aby którykolwiek z członków zarządu, gdy też cały zarząd złożył rezygnację. Skoro jednak zarząd pełniący swą funkcję obecnie został powołany z udziałem notariusza, to sposób rezygnacji także powinien zostać określony w tym akcie.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Hanna Wiśniewska 2013-08-17 19:06:53

    DO REZYGNACJI Z CZŁONKA ZARZĄDU MAJA ZASTOSOWANIE ART 61 PAR 1 KODEKSU CYWILNEGO ORAZ ART 746 PAR 2 KODEKSU CYWILNEGO W ZWIĄZKU Z ART 1 UST. 2 USTAWY Z DNIA 24 CZERWCA 1994R. O WŁASNOŚCI LOKALI ( TJ DZ.U. Z 2000R NR 80 POZ 903 Z PÓŹN. ZM)I NIE WYMAGANA JEST POTWIERDZENIEM UCHWAŁY WŁAŚCICELI LOKALI. UCHWAŁA WŁAŚCICIELI LOKALI JEST WYMAGANA TYLKO I WYŁACZNIE PRZY ODWOŁANIIU LUB ZWAWIESZENIU CZŁONKA ZARŻADU , CO REGULUJE ART 20 UST 2 PRZYWOŁANEJ USTAWY O WŁASNOŚCI LOKALI.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika