Niewypełnienie obowiązku w czasie zawieszenia kary

Pytanie:

"Wiem, że Sąd może odwiesić oszustowi wykonanie kary pozbawienia wolności, jeśli ten w terminie wyznaczonym (okresie zawieszenia) nie zapłaci pokrzywdzonemu kwoty zasądzonej tym karnym wyrokiem. Od czego konkretnie zależy odwieszenie tego wyroku (skoro sąd może ale nie musi odwiesić) i czy jeśli sąd nie zdecyduje się na odwieszenie wykonania tejże kary z powodu niezapłacenia przez oszusta pokrzywdzonemu, to nie ukarze go niczym w zamian?"

Odpowiedź prawnika: Niewypełnienie obowiązku w czasie zawieszenia kary

Art. 75 kodeksu karnego stanowi, że Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Natomiast Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone wyżej albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych.

Tylko zatem od woli Sadu zależy czy taką odwiesić. Pokrzywdzony może dochodzić natomiast naprawienia szkody poprzez wniosek o nadanie wyrokowi w części dotyczącej naprawienia szkody klauzuli wykonalności i dochodzić należności na drodze postępowania egzekucyjnego.

Poza tym sąd, wobec skazanego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, może w okresie próby ustanawiać, rozszerzać lub zmieniać obowiązki wymienione w art. 72 § 1 pkt 3-8 albo od wykonania nałożonych obowiązków zwolnić, z wyjątkiem obowiązku wymienionego w art. 72 § 2 (obowiązek naprawienia szkody), jak również oddać skazanego pod dozór albo od dozoru zwolnić.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika