Wezwanie do zapłaty jako dowód

Pytanie:

"Firma x złożyła pozew o zapłatę w postępowaniu gospodarczym i jako dowód nie przedstawiła faktur zakupu tylko wezwanie, na którym widnieje jakaś kwota, jakiś termin zapłaty, jakiś nr, brak podstawowych dany identyfikacyjnych. Czy takie wezwanie do zapłaty może być dowodem w sprawie o zapłatę przed sądem?"

Odpowiedź prawnika: Wezwanie do zapłaty jako dowód

Zgodnie z art. 479[12] § 1 kpc powód powinien dołączyć do pozwu odpis reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą oraz odpisy pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań. 

Sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:

  • dokumentem urzędowym, 
  • zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem, 
  • wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu
  •  zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.

Sąd wydaje też nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli powód dochodzi należności zapłaty świadczenia pieniężnego lub odsetek w transakcjach handlowych określonych w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. 
Z kolei nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym jest wydawany, jeżeli według treści pozwu:  

  • roszczenie nie jest oczywiście bezzasadne; 
  • przytoczone okoliczności nie budzą wątpliwość;
  • zaspokojenie roszczenia nie zależy od świadczenia wzajemnego; 
  • miejsce pobytu pozwanego jest znane, a doręczenie mu nakazu może nastąpić w kraju.  

Jako dowód w sprawie można przedstawiać wszelkie dokumenty; inną sprawą jest, czy dowód ten jest wystarczający do uznania pozwu za zasadny. Opisane w pytaniu wezwanie do zapłaty nie pozwala na wydanie nakazu w postępowaniu nakazowym, wątpliwe wydaje się też wydanie nakazu w postępowaniu upominawczym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika