e-prawnik.pl Porady prawne

Zasady dziedziczenia

Pytanie:

Przykład: Jan ma wyłącznie syna Adama a Adam córkę Marię i żonę Ewę. Umiera Jan, Adam nie odrzuca spadku, ale nie wszczyna postępowania o nabycie, po czym umiera. Maria i Ewa nabywają po Adamie spadek po 1/2 postanowieniem sądu. Dowiadują się jednak, że Jan zostawił działkę i Maria wszczyna postępowanie spadkowe po nim. Czy sąd uwzględnia jedynie aktualną relację Jan - Maria, czy też bierze pod uwagę, że Adam otrzymałby po Janie nieruchomość, gdyby wszczął postępowanie za życia i następnie zostawił po połowie żonie i córce? A zatem czy teraz mamy do czynienia z dziedziczeniem bezpośrednio po dziadku Janie, czy \'za pośrednictwem\' ojca Adama?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Zasady dziedziczenia

26.10.2011

Zgodnie z art. 922 § 1 k.c., z chwilą śmierci spadkodawcy na jego następców prawnych przechodzą jego prawa i obowiązki. Wziąwszy zatem pod uwagę powyższą regulacje należy stwierdzić, iż nieruchomość weszła w skład spadku po Janie i co za tym idzie została odziedziczona przez Adama. Adam stał się zatem właścicielem nieruchomości i co za tym idzie wchodziła ona do spadku po nim. W związku z jego śmiercią, własność nieruchomości przeszła zgodnie z art. 922 § 1 k.c. na spadkobierców Adama – czyli jego żonę i córkę. Podsumowując zatem powyższe rozważania należy stwierdzić, iż w skutek dziedziczenia prawo własności nieruchomości nabyła Ewa i Maria.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ