Odliczenie darowizny w sp. z o.o.

Pytanie:

"W miesiącu czerwcu spółka z o.o. przekazała darowiznę na rzecz Rady Rodziców. Od początku roku firma wykazuje stratę podatkową. Kiedy firma będzie mogła odliczyć darowiznę?  "

Odpowiedź prawnika: Odliczenie darowizny w sp. z o.o.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, darowiznę można odliczyć od dochodu do wysokości ustanowionego przez ustawę limitu uzależnionego od wysokości uzyskanego dochodu.

W myśl przepisów ustawy - dochodem jest co do zasady, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Aby móc odliczyć darowiznę, należy wykazać dochód. Również wielkość osiągniętego dochodu wpływa na wysokość darowizny podlegającej odliczeniu. Jeżeli spółka wykazuje stratę nie ma możliwości odliczenia darowizny.

W omawianym przypadku, istnieje możliwość odliczenia darowizny w momencie ustalania dochodu rocznego, chyba że spółka wykaże stratę.  

By móc dana darowiznę odliczyć od dochodu, powinna ona być przekazana:

  • na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu

lub powinna to być darowizna:

  • na cele kultu religijnego (w tym przypadku również obowiązuje ograniczenie w wysokości 10% dochodu).

Jeżeli spółka przekazuje darowiznę na każdy z wymienionych powyżej celów, również wysokość przekazanych darowizn nie może przekroczyć pułapu 10 % dochodu.

Z odliczenia można skorzystać, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika