Zasiłek chorobowy ze stosunku pracy i działalności

Pytanie:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i płacę wszystkie składki od 3 lat. W następnym roku będę pracować na umowę o pracę z pełnym ZUS. Czy można nadal płacić składkę na chorobowe (ok. 35zł) dobrowolnie i obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne z tytułu działalności, a potem przy ewentualnych L4 i macierzyńskim dostać zasiłek z dwóch źródeł?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają osoby wymienione w art. 6 ust. 1 pkt 1, 3 i 12 tej ustawy (dotyczy to między innymi pracowników).

Natomiast dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, wymienione w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4, 5, 8 i 10, przy czym w punkcie piątym mowa jest właśnie o prowadzeniu działalności gospodarczej.

Aby należycie zinterpretować ten przepis, należy mieć na uwadze również art. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nim (m. in.) pracownicy, którzy spełniają jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów (czyli np. prowadzą działalność), są obejmowani ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy. Tak więc w wypadku, gdy dana osoba jest zarówno pracownikiem, jak i przedsiębiorcą, jej obowiązkowym tytułem ubezpieczenia jest stosunek pracy. A art. 11 ustawy pozwala na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe z tytułu działalności tylko wtedy, gdy ten sam tytuł (tj. działalność) jest podstawą ubezpieczenia obowiązkowego, a nie jak w tym wypadku – dobrowolnego (gdyż może Pani dobrowolnie płacić składkę emerytalną i rentową. Podsumowując, nie otrzyma Pani zasiłku z dwóch źródeł, gdyż nie może Pani z tytułu działalności gospodarczej płacić składki na ubezpieczenie chorobowe.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: