Odsetki umowne od pożyczki

Pytanie:

"Dzisiaj wdałem się ze znajomym adwokatem w krótką polemikę-spór co do zasadności żądania odsetek umownych już po wygaśnięciu umowy pożyczki zawartej pomiędzy osobami fizycznymi. Adwokat był zdania, że odsetki umowne uzgodnione w umowie pożyczki (zdecydowanie wyższe od ustawowych) można naliczać i żądać także po terminie zwrotu pożyczki który nie został dotrzymany i pożyczka wciąż nie została zwrócona. Natomiast ja uważam, ze po terminie zwrotu pożyczki pożyczkodawca może naliczać jedynie odsetki ustawowe a roszczenie co do odsetek umownych jest zasadne tylko za okres na jaki została zawarta umowa pożyczki. A jak Państwo uważacie?"

Odpowiedź prawnika: Odsetki umowne od pożyczki

W opisanej sytuacji, przyznajemy rację adwokatowi, albowiem strony umowy mogą swobodnie kształtować łączący je stosunek prawny, byleby jego postanowienia nie były sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego. Jednym z elementów stosunku prawnego, który strony mogą w umowie określić, jest wysokość odsetek z tytułu opóźnienia w spełnieniu świadczenia. Należy jedynie pamiętać, iż nie mogą one przekraczać odsetek maksymalnych. Jeżeli z treści umowy wynika, że strony uzgodniły i określiły wysokość odsetek umownych, wówczas uprawnionemu należą się odsetki umowne, a nie ustawowe. Z tytułu opóźnienia wierzyciel może żądać odsetek ustawowych, jeżeli stopa odsetek nie została z góry określona. Jeśli zatem w zawartej umowie pożyczki została ustalona stopa odsetek umownych, wówczas wytaczając powództwo wierzyciel (pożyczkodawca) może żądać odsetek w wysokości umownych. Fakt wytoczenia powództwa o zapłatę nie powoduje zamiany odsetek umownych na odsetki ustawowe.

Strony w umowie pożyczki umawiają się co do obowiązku zapłaty odsetek z tytułu zwłoki z jej zwrotem, a w związku z tym, na zasadzie swobody umów, mogą się więc umówić czy to będą odsetki umowne czy ustawowe. Jeżeli strony zawarły w umowie termin zwrotu pożyczki, to dopiero po jego upływie (czyli po okresie obowiązywania umowy) możliwe jest naliczanie jakichkolwiek odsetek czy to umownych (jak w opisanym przypadku) czy ustawowych (jeżeli strony umowy tak postanowiły).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika