Sprzedaż znaku towarowego

Pytanie:

"Spółka z o.o. ma zarejestrowany znak towarowy w Urzędzie patentowym. Znak został stworzony i przez właściciela spółki i jej Prezesa. Spółka nie prowadzi działalności a chce przekazać znak w ramach rozliczeń z właścicielami spółki. Czy fakt rejestracji znaku towarowego przez spółkę w Urzędzie Patentowym jest dostatecznym prawem do zbycia tego znaku handlowego? "

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż znaku towarowego

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że nie jest możliwe przekazanie samego znaku towarowego, lecz prawa ochronnego na ten znak towarowy, które to prawo jest zbywalne i podlega dziedziczeniu (art. 162 ust. 1 ustawy – prawo własności przemysłowej).

 

Zgodnie z art. 123 ustawy, pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy oznacza się według daty zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Zgłoszenie uważa się za dokonane w dniu, w którym wpłynęło ono do Urzędu Patentowego.

Czas trwania prawa ochronnego na znak towarowy wynosi 10 lat od daty zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym (Art. 153 ust. 2).

 

Jeżeli więc znak towarowy został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym, możliwe jest zbycie prawa ochronnego na ten znak towarowy. Przepisy dotyczące zbycia tego prawa stosuje się odpowiednio do praw z dokonanego w Urzędzie Patentowym zgłoszenia, na które nie zostało jeszcze udzielone prawo ochronne. Możliwe jest więc zbycie praw do znaku towarowego, który nie został jeszcze zarejestrowany, lecz dopiero zgłoszony. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika