Zatrzymanie przez Policję

Pytanie:

Czy żona ma prawo wezwać policję do zatrzymania męża, twierdząc, iż molestuje ją on psychicznie - bez żadnych dowodów i świadków, jeśli nie zachodzi obawa jego ucieczki, ukrycia się bądź zatarcia śladów - skoro - zgodnie z artykułem 244 kodeksu postępowania karnego "Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości". W jaki sposób w tej sytuacji mąż może się bronić przed zatrzymaniem w obecności policji?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Policjanci mają prawo dokonać zatrzymania osoby w trybie i przypadkach określonych w Kodeksie Postępowania Karnego, ale mogą także dokonać zatrzymania osób na podstawie ustawy o Policji. Jest to uprawnienie niezależne od uregulowanego w art. 244 KPK. Także powody, dla których policja może dokonać zatrzymania w tym trybie, są zupełnie inne. Otóż Policja ma prawo zatrzymać osoby, które stwarzają w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia.

Osobie zatrzymanej w tym trybie przysługują uprawnienia przewidziane dla osoby zatrzymanej w Kodeksie Postępowania Karnego. Ma on więc prawo do kontaktu z adwokatem. Może też złożyć zażalenie do sądu, w którym może się domagać zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości jego zatrzymania. Na żądanie zatrzymanego sąd będzie zobowiązany do zawiadomienia o zatrzymaniu osobę najbliższą oraz pracodawcę, szkołę lub uczelnię.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

MarekKraków

12.9.2010 10:2:41

Re: Zatrzymanie przez Policję

Zgadzam się Polska Policja to ostateczne zdemoralizowane dno,a zwłaszcza wydział wewnętrzny Krakowskiej Policji,sami poczytajcie o tym co mnie spotkało,ze strony 1 policyjnego kryminalisty z wydziału wewnętrznego,do tego dopuszczono policji,że policja zajmuje się nawet rozpowszechnianiem pirackich pornograficznych filmów na płytkach cd czego jest przykładem 1 policyjny kryminalista po średnim,poczytajcie więcej: http://forumprawne.org/prawo-administracyjne/86382-czy-mozna-dana-osobe-pozbawic-ograniczyc-internetu-bez-zarzadzenia-sadowego.html http://forumprawne.org/postepowanie-administracyjne/140245-gejostwo-w-polsce-uwazane-za-chorobe-o-tym-jak-w-polsce-z-geja-mozna-zrobic-wariata.html http://opiniuj.pl/39872,11386,upc-internet.html A po tym jak się złożyło donos na policjanta to u mojego dostawcy tel.stacjonarnego zablokowano mi numery 112 i 997-po 2 dniach od złożenia tego donosu,zwalając na problemy techniczne na łączach i wówczas nieznany facet dewastował mi drzwi i miałem blokadę na te 2 numery i się nie mogłem dodzwonić,a wówczas nie miałem komórki. MOI KOCHANI W NASZYM KRAJU TO RZĄDZI ALE POLICYJNA MAFIA,CZEGO JEST PRZYKŁADEM POLICYJNY KRYMINALISTA,KTÓREGO MOŻECIE ZOBACZYĆ TUTAJ: http://toszkin1.sympatia.onet.pl/ A GDY WYSŁAŁEM FILM NA YOU TUBE-MOJĄ WYPOWIEDŹ CO MNIE SPOTKAŁO ZE STRONY POLICJI TO WÓWCZAS PO WYSŁANIU TEGO FILMU ZABRAKŁO KABLÓWKI I INTERNETU W CAŁEJ KLATCE,GDYŻ DOSTAWCA NIE ULEGŁ PRESJI POLICYJNYCH BAJEK,BO NIE LICZĄ SIĘ POLICYJNE BAJE TYLKO DOKUMENTY SĄDOWE. MIEJMY NADZIEJE,ŻE PO TYM ZAJŚCIU KRAKOWSKA POLICJI,BĘDZIE SOBIE LEPIEJ PILNOWAŁA SWOJEJ PSIARNI PO ŚREDNIM W WYDZIALE WEWNĘTRZNYM.

CHWDP

12.8.2010 0:18:39

Re: Zatrzymanie przez Policję

Polska policja to skurwysyny , mogą wszystko zrobić z człowiekiem który nic nie zrobił. !!! Jebać policję tylko bóg może nas sądzić.

Anonim

16.2.2010 20:46:45

Re: Zatrzymanie przez Policję

Mogą zatrzymać, skuć, skopać, stać na plecach, rękach, gazem po twarzy i w twarz i nikt im za to nic nie zrobi.

Anonim

16.2.2010 20:46:43

Re: Zatrzymanie przez Policję

Mogą zatrzymać, skuć, skopać, stać na plecach, rękach, gazem po twarzy i w twarz i nikt im za to nic nie zrobi.

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: