Zawiadomienie pracodawcy o ciąży pracownicy

Pytanie:

Umowa o pracę na czas określony ustała 31.12.2003. 12.01.2004 pracownica telefonicznie zawiadomiła, że jest w ciąży. Czy pracodawca ma obowiązek przywrócenia jej do pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony, sytuacja dotycząca pracownicy w ciąży wygląda następująco. Jeżeli termin wygaśnięcia umowy o pracę na czas określony ma miejsce po upływie trzeciego miesiąca ciąży, umowa ta ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Zgodnie z art. 185 par. 1 kodeksu pracy, stan ciąży powinien być stwierdzony zaświadczeniem lekarskim.

Oznacza to, że w analizowanym przypadku informacja telefoniczna pracownicy nie wystarcza. Musi ona dostarczyć zaświadczenie lekarskie o tym, że w dniu 31 grudnia 2003 roku upłynął już trzeci miesiąc ciąży.

Należy jednak pamiętać, że dostarczenie takiego zaświadczenia w późniejszym terminie powoduje, iż umowa ta ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: