Stawiennictwo oskarżonego prywatnego na rozprawie

Pytanie:

"Czy oskarżony w sprawie z oskarżenia prywatnego ma obowiązek uczestniczyć w rozprawie głównej? Jakie kroki podejmuje sąd w razie jego niestawiennictwa na rozprawie?"

Odpowiedź prawnika: Stawiennictwo oskarżonego prywatnego na rozprawie

Postępowanie w sprawach z oskarżenia prywatnego rozpoczyna się od posiedzenia pojednawczego. Na posiedzeniu tym, w razie nieusprawiedliwionej nieobecności oskarżyciela prywatnego lub jego pełnomocnika uważane jest jako odstąpienie od oskarżenia i sąd postępowanie umorzy. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo oskarżonego powoduje ten skutek, że sąd od razu wyznacza termin rozprawy głównej. Niestawiennictwo oskarżonego na rozprawie głównej skutkuje przeprowadzeniem rozprawy bez jego udziału. W sytuacji, gdy na rozprawę główną nie stawił się także obrońca oskarżonego, sąd może wydać wyrok zaoczny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika