Zdarzenie pewne terminem zwrotu pożyczki

Pytanie:

Czy terminem zwrotu pożyczki może być zaistnienie pewnego zdarzenia?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Oznaczenie terminu zwrotu pożyczki może mieć miejsce w postaci zarówno określenia dokładnego dnia, określenia upływu czasu (np. 10 tygodni od dnia wydania przedmiotu pożyczki) czy też przez określenie zaistnienia pewnego zdarzenia (np. do czasu uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego). Niezależnie od sposobu określenia terminu zwrotu pożyczki istotnym jest, aby bezsprzecznym dla stron był fakt jego upływu. Rodzi to bowiem określone konsekwencje dla stron umowy pożyczki. Sam upływ terminu, czy zaistnienie pewnego zdarzenia wystarczy dla powstania obowiązku zwrotu pożyczki. Nie jest tu konieczne żadne dodatkowe wezwanie pożyczkodawcy do zwrotu przedmiotu pożyczki.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Proporcjonalny zwrot opłat za pożyczkę i kredyt konsumencki

  Korzystałeś z chwilówki i spłaciłeś ją przed czasem? Zaciągnąłeś kredyt konsumencki na zakup sprzętu AGD i uregulowałeś go przed zakończeniem umowy? Zweryfikuj, czy otrzymałeś proporcjonalny (...)

 • Ustna umowa pożyczki - ograniczenia dowodowe

  Umowa pożyczki jest jedną z częstych form pomocy osobom z kręgu bliskich znajomych lub rodzinny, którzy potrzebują gotówki na różnorakie - mniej lub bardziej doniosłe - cele.

 • Obowiązek podatkowy z tytułu odsetek od pożyczki od zagranicznego kontrahenta

  Zgodnie z art. 21 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podatników nieposiadających w Polsce siedziby ani zarządu, (...)

 • Zwrot VAT - Zasady zwrotu VAT

  W systemie podatku od towarów i usług (VAT) prawo uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest cechą umożliwiającą realizację zasady neutralności tego podatku dla podatnika (...)

 • Umowa kredytu

  Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których (...)

NA SKÓTY