Zmiana harmonogramu czasu pracy

Pytanie:

Zatrudniam pracownika w równoważnym systemie czasu pracy. Zatrudniam do 20 pracowników. Pracownik ma wyznaczony dzień jako dzień wolny od pracy czwartek. Zwrócił sią z pisemną prośbą do pracodawcy o zmianę dnia wolnego od pracy zamiast czwartku na piątek. Czy mogę uwzględnic wniosek pisemny pracownika?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W zasadzie nie ma przeszkód, by na wniosek pracownika zmienić harmonogram jego czasu pracy np. w ten sposób, że pracownik będzie świadczył pracę w dniu dla niego wolnym od pracy w zamian za udzielenie dnia wolnego w innym terminie do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli jednak w zakładzie pracy istnieje regulamin pracy, wskazane jest, by przewidywał on możliwość zmiany harmonogramu. Ponadto sam wniosek pracownika należałoby dołączyć do jego dokumentacji czasu pracy, by - w razie kontroli - jasno wynikało, skąd pochodzi zmiana.

Należy jednak pamiętać, aby po przeprowadzeniu tej zmiany zachowane zostały inne przepisy o prawie pracy, szczególnie prawo pracownika do 11 godzin nieprzerwanego dobowego odpoczynku od pracy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: