Zmiana warunków pracy i płacy

Pytanie:

"Kiedy i na jakich warunkach pracodawca może przenieść pracownika na inne niższe rangą stanowisko? Zmiana stanowiska jest wg pracownika krzywdząca. Pracownik nie otrzymywał oficjalnych nagan, zastrzeżeń pracodawcy co do wykonywania obowiązków. "

Odpowiedź prawnika: Zmiana warunków pracy i płacy

Przeniesienie pracownika na inne stanowisko (tym bardziej niższe) wymaga dokonania w pierwszej kolejności tzw. wypowiedzenia zmieniającego, czyli regulowanego art. 42 kodeksu pracy wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy, gdyż zmiana stanowiska pracy jest istotną zmianą w umowie o pracę, a samo określenie stanowiska istotnym warunkiem pracy. Tak więc wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Jeżeli warunki pracownikowi nie odpowiadają, pracownik może odmówić ich przyjęcia, a wtedy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli jednak pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. W omawianym przypadku więc, jeżeli pracownik nie wypowiedziałby się na temat propozycji nowego stanowiska pracy, przyjmuje się, że owo nowe stanowisko pracy przyjął, jeżeli propozycję tę przemilczał. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w sprawie skutków takiego milczenia pracownika. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Od powyższej zasady istnieje pewnien wyjątek. Mianowicie wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Jeżeli więc wspomniane w pytaniu przeniesienie na inne stanowisko nie zostało dokonane na stałe, a jedynie na okres czasu nie przekraczający 3 miesięcy (w całym roku kalendarzowym), wynagrodzenie pracownika pozostało w tej samej wysokości i praca odpowiada jego kwalifikacjom, to przepisy prawa pracy nie zostały naruszone.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • meg 2018-11-08 13:55:18

    To nie jest sprawiedliwe, że osoba zdegradowana i otrzymująca mniej odpowiezialne obowiązki zachowuje swoje kierownicze wynagrodzenie!!! Odchodzi ze stanowiska, dostaje swoja dawną robotę, a kase bierze 3 razy wiekszą niż koledzy mający takie same obowiązki!!!

  • eaaufjhfu 2013-01-14 16:30:04

    dzienjjdksnksjsmajamcbhbvn sfshfkn ufhjnk chnckjh bdj

  • Iwona 2012-07-12 10:03:58

    dzień dobry, mam taki problem: Pracodawca wypowiedział prace pracownikowi, który był na stanowisku kierowniczym ale po prosbie pracownika pracodawca zgodził sie na dalszą prace ale już na niższym stanowisku i za niższą płacę. Czy tak można ? Bardzo dziekuję za pomoc


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika