Zmiana rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów

Pytanie:

"Małżeństwo rozwiodło się i oboje rodzice w dalszym ciągu posiadają pełnię praw rodzicielskich. Od ojca zasądzono alimenty na rzecz dziecka pozostającego przy matce. Obecnie matka wyjechała sama na stałe za granicę. Dziecko mieszka z ojcem, a mimo to wyrokiem sądu jest on zobowiązany do płacenia alimentów na ręce matki. W jaki sposób można przenieść obowiązek alimentacyjny z ojca na matkę? Czy można żądać zwrotu nadpłaconych alimentów od momentu zamieszkania dziecka u ojca?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów

Zgodnie z art. 138 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Fakt, iż dziecko od jakiegoś czasu zamieszkuje u ojca, a wyrok sądu nakazuje zapłatę świadczeń alimentacyjnych względem dziecka na ręce matki, jest właśnie taką "zmianą stosunków", o której mowa w zacytowanym przepisie. Jednocześnie konieczne jest wytoczenie w imieniu dziecka powództwa o zasądzenie alimentów od matki na rzecz tego dziecka. Nie jest bowiem możliwe "podmienienie" osób w wyroku zasądzającym alimenty od Pana na rzecz dziecka, ale możliwe jest wydanie "nowego" wyroku, zobowiązującego matkę do uiszczania świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika