Forma ustanowienia zastawu

Pytanie:

"Pomiot (spółka cywilna) prowadzący działalność gospodarczą ma dłużnika (osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą), który zobowiązał się spłacić dług wynikający ze zobowiązań wobec spółki cywilnej. Spółka nie jest pewna spłaty długu i chciałaby zabezpieczyć się, dokonując zastawu na samochodzie i środkach obrotowych dłużnika. Jaka powinna być forma tego zabezpieczenia? Czy musi być dokonane w obecności notariusza, żeby miało swoją moc prawną?"

Odpowiedź prawnika: Forma ustanowienia zastawu

Forma dokonania zabezpieczenia polegającego na ustanowieniu zastawu na ruchomości uzależniona jest od tego, czy ma to być zastaw zwykły, czy zastaw rejestrowy. Zastaw zwykły dla swej ważności wymaga zawarcia umowy zastawu (w dowolnej formie, także ustnie) oraz wydania przedmiotu zastawu. Jeżeli przedmiot zastawu nie zostanie wydany wierzycielowi, do ustanowienia zastawu nie dojdzie. Wydanie przedmiotu zastawu nie jest natomiast konieczne dla ustanowienia zastawu rejestrowego. Nie na rzecz każdego podmiotu może zostać ustanowiony zastaw rejestrowy; ustawa w tym przedmiocie zawiera ograniczenia. Zastaw rejestrowy może zostać ustanowiony m. in. na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zastawnikiem może więc być przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej. dla skuteczności umowy zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy zastawu, złożenie wniosku o wpis zastawu do rejestru oraz wpisanie tego zastawu do właściwego rejestru. Umowa o ustanowienie zastawu rejestrowego powinna być pod rygorem nieważności zawarta na piśmie. Umowa ta powinna określać co najmniej:

  1. datę zawarcia umowy,

  2. imię i nazwisko (nazwę) oraz miejsce zamieszkania (siedzibę) i adres zastawnika, zastawcy oraz dłużnika, jeżeli nie jest on zastawcą,

  3. przedmiot zastawu w sposób odpowiadający jego właściwościom,

  4. wierzytelność zabezpieczoną zastawem - przez oznaczenie jej wysokości oraz stosunku prawnego, z którego ta wierzytelność wynika, lub najwyższą sumę zabezpieczenia, jeżeli zabezpieczana jest wierzytelność przyszła lub warunkowa o wysokości nie ustalonej w chwili zawarcia umowy zastawniczej.

Wniosek o dokonanie wpisu zastawu rejestrowego do rejestru zastawów powinien być złożony do właściwego sądu rejestrowego przez zastawnika lub zastawcę w terminie miesiąca od daty zawarcia umowy zastawniczej pod rygorem odrzucenia wniosku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika