Zwolnienie od pracy w celu opieki nad dzieckiem

Pytanie:

Pani X jest nauczycielem w szkole publicznej. Do sądu wniosła prywatny akt oskarżenia przeciwko Państwu Y. W trakcie roku szkolnego może wykorzystać 2 dni wolnego tzw. opieka nad dzieckiem do lat 14. Czy w trakcie korzystania z tych 2 dni wolnych od pracy jest zobowiązana faktycznie opiekować się dzieckiem, czy też może swobodnie dysponować czasem wolnym od pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Prawo do 2 dni tzw. opieki nad dzieckiem wynika z art. 188 kodeksu pracy. Przepis ten ma następujące brzmienie: Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Przepis ten przyznaje 2 dni wolne od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Z brzmienia tego przepisu nie wynika, że te 2 dni wolnego pracownik powinien wykorzystać w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Pracownik może więc wykorzystać te dni w celu przez siebie swobodnie wybranym. Pracodawca ma prawa do kontrolowania celu w jakim pracownik wykorzystał te 2 dni wolne od pracy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: