Zwrot opłaty za kartę pojazdu

Pytanie:

Pojazd zarejestrowałem w d. 16.07.2004 r. a kartę pojazdu otrzymałem w dniu. 27.08.2004 r. Chcę skierować do sądu wniosek o zwrot nadpłaconej przedmiotowej kwoty - opłaty (różnica między 500zł wpłaconym a obowiązującą opłatą 75zł). Czy skierowanie do sądu cywilnego roszczenia na podstawie art. 417[1] przeciwko Skarbowi Państwa za szkodę spowodowaną wprowadzeniem przepisu niezgodnego z 92 i 217 Konstytucji kierowane ma być do Starosty Powiatu jako przedstawiciela Skarbu Państwa?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W niniejszej sprawie należy skierować pozew przeciwko Powiatowi właściwego dla Starosty, który pobrał opłatę. U Podstawą uznania Powiatu za legitymowanego biernie (pozwanego) w niniejszej sprawie będzie przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z jego redakcją, źródłami dochodów własnych powiatu są wpływy z opłat stanowiących dochody powiatu, uiszczanych na podstawie odrębnych przepisów - a takim wpływem jest właśnie opłata za Kartę pojazdu.

Podstawą roszczenia będzie przepis art. 410 k.c. - o nienależnym świadczeniu.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

kartapojazdu.com

27.12.2010 12:16:8

Re: Zwrot opłaty za kartę pojazdu

Jeżeli w okresie od 01 05 2004r. do 14 04 2006r. za sprowadzony z zagranicy samochód Zapłaciłeś 500,00zł za wydanie karty pojazdu ZWRÓCIMY CI CZĘŚĆ OPŁATY. Są dwie możliwości: 1. Zlecasz Kancelarii odzyskanie opłaty za kartę pojazdu i otrzymujesz 300,00zł w tym wariancie: * nie Płacisz żadnych zaliczek i nie Ponosisz żadnych kosztów * Kancelaria pokrywa w całości koszty radcy prawnego i koszty sądowe * Kancelaria zapewnia kompleksową obsługę prawną - nie Będziesz musiał uczestniczyć w procesie odzyskania opłaty, zrobimy wszytko za Ciebie * termin oczekiwania na pieniądze ok. 6 miesięcy (jest to uzależnione od terminów sądowych) 2. Odbierz od nas już dziś - od ręki 150,00zł w tym wariancie: * Otrzymujesz mniejszą kwotę niż w wariancie pierwszym ale pieniądze Masz od ręki (150,00zł wysyłamy w tym samym dniu, w którym otrzyamy od Ciebie dokumenty) * nie Czekasz kilku miesięcy lecz Cieszysz się pieniędzmi już dziś * pozostała część nienależnie pobranej opłaty przechodzi na Kancelarię, która we własnym imieniu ją odzyskuje Kancelaria odzyskuje opłaty za karty pojazdu z terenu całej Polski. Nie ważne gdzie mieszkasz. Zapraszamy na stronę internetową Kancelarii Prawnej: www.kartapojazdu.com


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 21.8.2014

  Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy (...)

 • 2.1.2019

  Naprawa uszkodzonego pojazdu a wysokość odszkodowania

  Wcześniejsza naprawa pojazdu przez poszkodowanego, czy też przywrócenie podstawowych funkcji pojazdu nie powoduje zwolnienia ubezpieczyciela z odpowiedzialności. - Tak przyjął w dniu 7 (...)

 • 22.8.2006

  Jak zarejestrować samochód kupiony za granicą?

  Zgodnie z art. 71 ust. 6 Prawa o ruchu drogowym, pojazd sprowadzony z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej przywozowej, dopuszcza się (...)

 • 4.4.2018

  Zdawanie egzaminu na prawo jazdy pojazdem osoby niepełnosprawnej...

  Nowelizacja znosi dla osób niepełnosprawnych opłaty za praktyczną część egzaminu państwowego na prawo jazdy w przypadku, gdy egzamin nie odbywa się pojazdem wojewódzkiego ośrodka (...)

 • 26.6.2017

  Jak uzyskać kartę parkingową?

  Kartę parkingową wydaje się na wniosek osoby niepełnosprawnej lub placówki. Od dnia 3 czerwca 2015 r. osoba zainteresowana może złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej do dowolnie (...)