Zwrot VAT za materiały do remontu mieszkania

Pytanie:

Zakupiłem mieszkanie 50m2 w grudniu 2006 roku. W styczniu 2007 rozpocząłem remont, do którego dokonywałem zakupów różnych materiałów w sklepach detalicznych. Na każdy zakup brałem fakturę VAT imienną wystawianą na mój adres zamelodwania. Czy przysługuje mi prawo do odzyskania 15% podatku VAT wynikającą z tego, że materiał, jaki kupowałem, obarczony był 22% podatkiem VAT?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego; nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach; remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot VAT poniesionego w cenie materiałów budowlanych, na które po 30 kwietnia 2004 r. wzrosła stawka podatku z 7 proc. na 22 proc., przysługuje podatnikom z tytułu wydatków poniesionych w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r.

Wniosek o zwrot VAT może być złożony raz w roku. Należy jednak pamiętać, że ostatni wniosek może być złożony nie później niż do 30 czerwca 2008 r. 

W związku z powyższym przysługuje Panu prawa do odzyskania podatku VAT,  o ile chodzi o wydatki omówione w poradzie: Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane? i spełniono warunki opisane w poradzie: Na jakich warunkach następuje zwrot VAT za materiały budowlane?

Polecamy również:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 5.7.2010

  Jak ubiegać się o zwroty VAT za materiały budowlane?

  Zwroty VAT za materiały budowlane mają następować na wniosek osoby fizycznej złożony w urzędzie skarbowym. Wniosek taki może być złożony raz w roku. Nie ma terminu końcowego składania owego (...)

 • 19.2.2008

  Na jakich warunkach następuje zwrot VAT za materiały budowlane?

  Aby mieć prawo do omawianego zwrotu, osoby fizyczne muszą spełniać także następujące warunki: poniesione wydatki mają udokumentowane fakturami VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów (...)

 • 17.10.2012

  Postaraj się o zwrot VAT za materiały budowlane!

  Od 1 maja 2004 r. stawka VAT-u na materiały budowlane została podniesiona z 7 do 22 %. Jednak od początku 2006 r. obowiązuje ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem (...)

 • 25.2.2012

  Jak jest zwracany VAT za materiały budowlane?

  Jeżeli prawidłowość złożonego przez osobę fizyczną wniosku o zwrot VAT nie budzi wątpliwości, to urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty wykazanej we wniosku – w terminie 6 miesięcy od dnia (...)

 • 20.5.2005

  Zwrot podatku VAT na granicy - stan prawny do 30 kwietnia 2004 r.

  Z tej porady uzyskasz informacje o tym kiedy możesz uzyskać zwrot podatku VAT, który zapłaciłeś kupując polskie towary i co zrobić, żeby te pieniądze odzyskać. Jakie warunki należy spełnić, (...)