Przetrzymywanie rzeczy wydanych Policji

Pytanie:

"Czy istnieje jakieś wytłumaczenie na dłuższe niż 7 dni przetrzymywanie przedmiotów zabezpieczonych jako dowody rzeczowe bez nakazu. Czy gdyby było polecenie sądu lub prokuratora na zatrzymanie przedmiotów to właściciel zostałby o tym poinformowany?"

Odpowiedź prawnika: Przetrzymywanie rzeczy wydanych Policji

Zgodnie z art. 217 par. kodeksu postępowania karnego, rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu w celu zabezpieczenia kar majątkowych, środków karnych o charakterze majątkowym albo roszczeń o naprawienie szkody należy wydać na żądanie sądu lub prokuratora, a w wypadkach niecierpiących zwłoki - także na żądanie Policji lub innego uprawnionego organu. Zakładamy, że w analizowanym przypadku zatrzymanie rzeczy nastąpiło bez odpowiedniego postanowienia sądu lub prokuratora o zatrzymaniu rzeczy. W takim przypadku osoba, która rzecz wyda, ma prawo niezwłocznie złożyć wniosek o sporządzenie i doręczenie jej postanowienia sądu lub prokuratora o zatwierdzeniu zatrzymania. O prawie takim osobę należy pouczyć. Doręczenie odpowiedniego postanowienia musi nastąpić w ciągu 14 dni. Zgodnie z art. 230 par. k.p.k., jeżeli zatrzymanie rzeczy nastąpiło bez uprzedniego polecenia sądu lub prokuratora, a w ciągu 7 dni od dnia czynności nie nastąpiło jej zatwierdzenie, należy niezwłocznie zwrócić zatrzymane rzeczy osobie uprawnionej, chyba że nastąpiło dobrowolne wydanie, a osoba ta nie złożyła wniosku o sporządzenie i doręczenie jej postanowienia sądu lub prokuratora. Oznacza to, że przesłanką zwrotu rzeczy zatrzymanej bez odpowiedniego postanowienia sądu lub prokuratora jest po pierwsze jej dobrowolne wydanie a po drugie złożenie wniosku o doręczenie postanowienia. Należy również zwrócić osobie uprawnionej zatrzymane rzeczy niezwłocznie po stwierdzeniu ich zbędności dla postępowania karnego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika