Alkohol kupimy także przez internet

Ministerstwo Gospodarki chce zalegalizować handel alkoholem w sieci. Towar dostarczy do domu kurier, który będzie mógł poprosić nabywcę o dowód tożsamości.

Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych zakłada umożliwienie sprzedaży trunków alkoholowych w internecie.

Obecnie sprzedaż alkoholu przez internet jest niemożliwa. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości zezwala na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem zakupu wyłącznie w sklepach branżowych (tzw. monopolowych), w supermarketach samoobsługowych, gdzie wydzielono specjalne stoiska, oraz w innych placówkach handlowych, gdzie sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż alkoholu.

Obowiązująca ustawa „milczy” natomiast na temat sprzedaży alkoholu na odległość. Oznacza to, że prowadzenie wirtualnych sklepów monopolowych jest niedopuszczalne.

Już niedługo może się to zmienić, a sprzedaż na odległość będą mogli prowadzić wszyscy przedsiębiorcy, którzy uzyskają zezwolenie na taką działalność.

Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych ma umożliwić sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, w tym internetu.

Resort wprowadził do dokumentu również zapis, który ma przeszkodzić w nabywaniu alkoholu przez osoby nieletnie.

Ma to zapewnić rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do legitymowania wieku nabywcy napojów alkoholowych o „dostarczającego” takie napoje, czyli kuriera czy listonosza.

Obecnie o dowód tożsamości potwierdzający wiek nabywcy może poprosić sprzedający lub podający napoje alkoholowe.

Projektowane przepisy zostały przekazane do uzgodnień międzyresortowych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

PytanieMm

29.7.2010 16:40:18

Re: Alkohol kupimy także przez internet

Na jakiej zasadzie więc działa np. sklep frisco.pl? Ten news jest z kwietnia, ale w frisco.pl zobaczyłem ofertę alkoholu pod koniec 2009 roku.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.6.2014

  Czy można sprzedawać alkohol w sieci?

  Odpowiedź zasadniczo brzmi - nie.

 • 22.4.2017

  Zmiany przy zakładaniu spółki z o.o. przez internet

  Przyjęte przez Sejm zmiany dotyczą stosowania podpisu elektronicznego przy zawieraniu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet oraz składania wniosku o rejestrację (...)

 • 15.12.2018

  Zgromadzenia wspólników przez Internet?

  Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt zmiany ustawy – Kodeks spółek handlowych dotyczący możliwości udziału w zgromadzeniu wspólników spółki przy wykorzystaniu (...)

 • 28.1.2019

  Ulga na internet w rozliczeniu PIT za 2018 r.

  Podatnik, który w roku podatkowym płacił za użytkowanie sieci Internet ma prawo, po spełnieniu dodatkowych warunków, odliczyć od dochodu (przychodu) ponoszone przez siebie z tego tytułu (...)

 • 9.3.2011

  PIT 2010 – przez Internet szybko i prosto

  Czasy, kiedy podatnicy godzinami stali w Urzędach Skarbowych, aby złożyć zeznanie na dzienniku podawczym przed końcem kwietnia odchodzą do lamusa. Coraz mniej zeznań wysyłamy także pocztą. W (...)