Dla spóźnialskich więcej czasu na wymianę dowodu osobistego

Wydłużenie terminu wymiany starych dowodów osobistych

W myśl obecnie obowiązujących przepisów ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, stare książeczkowe dowody osobiste miały zostać wymienione do dnia 31 grudnia 2007 r. Jednak w związku z tym, że duża część Polaków postanowiła zwlekać do ostatniej chwili z wymianą dowodu osobistego na nowy, w wydziałach spraw obywatelskich urzędów miejskich zaczęły tworzyć się w ostatnim czasie gigantyczne kolejki osób chcących złożyć wniosek o wymianę dowodu. Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że jeszcze 5 mln Polaków czeka na wymianę dowodu. Dlatego też resort spraw wewnętrznych zaproponował wydłużenie okresu wymiany dowodu osobistego.

Porady prawne

Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych uchwalona właśnie przez Sejm przewiduje, że stare dowody książeczkowe zachowają ważność do 31 marca 2008 r. Do tego czasu stare dowody będą dokumentami stwierdzającymi tożsamość, będzie się nimi można też posługiwać w banku czy na poczcie.

Wnioski o wymianę dowodów będzie można składać do końca tego roku. 

Ze starym dowodem nie przekroczysz granicy UE

Aby jednak zmobilizować Polaków do nieodkładania na ostatnią chwilę złożenia wniosku o wymianę dowodu na nowy nowelizacja wspomnianej ustawy przewiduje, że od 1 stycznia 2008 r. stary dowód osobisty nie będzie uprawniał do przekraczania granicy państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych trafi teraz do Senatu. 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 7 września o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych (druk sejmowy nr 2057 i 2058)

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika