Jak mają być ustalane wynagrodzenia nauczycieli?

W Sejmie jest obecnie Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela, dotyczący wprowadzenia systemu, który zagwarantuje nauczycielom niezależny od pracowników sfery budżetowej sposób kształtowania wynagrodzeń - podwyższenia kwoty bazowej. 

Jak obecnie ustala się średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty?

Podstawę do ustalenia średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty stanowi art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela. Zgodnie z tym przepisem, średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty stanowi co najmniej 82% kwoty bazowej określanej dla pracowników państwowej sfery budżetowej, ustalonej corocznie w ustawie budżetowej, zgodnie z ustawą z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw. Regulacja art. 30 ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela przewiduje więc powiązanie ustalania średniego wynagrodzenia dla nauczyciela stażysty z kwotą bazową określaną dla pracowników państwowej sfery budżetowej. Również ustawa z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw nie stwarza prawnej możliwości do uniezależnienia kwoty bazowej określonej dla pracowników sfery budżetowej od kwoty bazowej dla nauczycieli, co z kolei uniemożliwia wprowadzenie w ustawie budżetowej odrębnej, wyższej kwoty bazowej dla nauczycieli.

Podwyższenie kwoty bazowej dla nauczycieli będzie zatem zawsze wiązać się z koniecznością podniesienia kwoty bazowej dla pracowników państwowej sfery budżetowej. Stąd, w opinii projektodawców, konieczne jest wprowadzenie do systemu prawa rozwiązania, które zagwarantuje nauczycielom niezależny sposób kształtowania ich wynagrodzeń, a tym samym zagwarantuje możliwość niezależnego podwyższenia ich wynagrodzeń przez wskazanie dla tej grupy zawodowej wyższej kwoty bazowej.

Jakie zmiany w zakresie ustalania średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty przewiduje proponowana nowelizacja?

Zaproponowana nowelizacja art. 30 ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela przewiduje zniesienie istniejącego obecnie związku pomiędzy wynagrodzeniem nauczycieli a kwotą bazową określaną dla pracowników państwowej sfery budżetowej. Nowe brzmienie art. 30 ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela stanowi podstawę do kształtowania wynagrodzeń nauczycieli w oparciu o oddzielną kwotę bazową, umożliwiając tym samym dokonanie podwyżek wynagrodzeń tej grupy zawodowej.

Ponadto stwarza podstawę prawną do wprowadzenia do ustawy budżetowej odrębnej kwoty bazowej dla nauczycieli i corocznego jej określenia w ustawie budżetowej. Natomiast zmiana brzmienia art. 53 ust. 1 ustawy jest konsekwencją nadania nowego brzmienia art. 30 ust. 3 ustawy.

W związku z tym, że ustawa budżetowa na rok 2008 nie określiła oddzielnej kwoty bazowej dla nauczycieli, z uwagi na brak możliwości prawnych, konieczne byłoby wprowadzenie przepisu przejściowego, tj. art. 2 nowelizacji, który ustali kwotę bazową dla nauczycieli na rok 2008. Wedle rządowej propozycji w roku 2008 kwota bazowa dla nauczycieli wynosiłaby 1 947,81 zł.

Od kiedy nowe przepisy miałyby obowiązywać?

Termin wejścia w życie projektowanych przepisów został oznaczony na dzień 1 stycznia 2008 r. Takie oznaczenie terminu wejścia w życie wynika z powiązania projektowanej regulacji z ustawą budżetową na rok 2008, która wchodzi w życie również z dniem 1 stycznia 2008 r.

Na jakie podmioty oddziałuje proponowana regulacja?

 

Projektowana regulacja ma zastosowanie do:

  • nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego,
  • nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez organy administracji rządowej,
  • nauczycieli zatrudnionych w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisjach egzaminacyjnych na stanowiskach, na których są wymagane kwalifikacje pedagogiczne
  • oraz do jednostek samorządu  terytorialnego.

Czy projekt będzie miał wpływ na sektor finansów publicznych?

Środki na wynagrodzenia nauczycieli są zabezpieczone w dochodach jednostek samorządu oraz budżetach właściwych ministrów, w wysokościach przewidzianych w projekcie ustawy budżetowej na rok 2008. Część oświatowa subwencji ogólnej określona w projekcie ustawy budżetowej na rok 2008 została podwyższona w stosunku do roku 2007 wskaźnikiem 3,02%. Równocześnie budżety właściwych ministrów zostały podwyższone wskaźnikiem 2,3%. Zdaniem projektodawców ustawa nie rodzi dodatkowych skutków finansowych.

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk poinformował, iż specjalny rządowy zespół opracuje plan przesunięć budżetowych, tak aby zwiększyć zapowiadane podwyżki dla nauczycieli. - Jest to zadanie możliwe do wykonania, ale bardzo trudne - podkreślił Premier.

Podstawa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela(sejmowy druk nr 23);
  • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r., Nr 97, poz. 674, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. 1999 r., U. Nr 110, poz. 1255, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika