Jakie uprawnienia mają uzyskać pracownicy w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek?

Rządowy projekt ustawy o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek, który znajduje się obecnie w Sejmie, dotyczy uprawnień dla pracowników do uczestniczenia w organach nadzorczych spółek, powstałych w wyniku połączenia transgranicznego.

Czym ma się zająć specjalny zespół negocjacyjny?

Aby umożliwić uczestnictwo pracowników w wyborze organów nadzorczych, przewidziano powoływanie tzw. specjalnego zespołu negocjacyjnego, który ma prowadzić rozmowy z organami spółek zamierzających dokonać transgranicznego połączenia. Jego zadaniem będzie zawarcie porozumienia ze spółkami uczestniczącymi.

Kto wejdzie do specjalnego zespołu negocjacyjnego?

Wedle propozycji rządowej członkowie specjalnego zespołu negocjacyjnego mają być wybierani lub wyznaczani w spółce znajdującej się w każdym państwie członkowskim. W jego skład mogą wejść przedstawiciele organizacji związkowych. Jednak większość zespołu powinni stanowić pracownicy spółek uczestniczących, zainteresowanych spółek zależnych lub zakładów.

Jakie porozumienie ze spółkami uczestniczącymi ma zostać zawarte?

Negocjacje prowadzone przez zespół mogą trwać przez okres do 6 miesięcy od dnia zwołania pierwszego posiedzenia, z możliwością przedłużenia rozmów do roku. Wynikiem zakończenia prac zespołu jest porozumienie, które podpiszą osoby upoważnione. Będą w nim określone zasady uczestnictwa pracowników nowo powstałej spółki w procesie współdecydowania o składzie jej rady nadzorczej. Porozumienie dotyczyć ma wszystkich pracowników spółki utworzonej w wyniku połączenia transgranicznego.

Jaki ma być podział miejsc w radzie nadzorczej nowej spółki?

Kolejnym etapem procesu łączenia spółek ma być utworzenie zespołu przedstawicielskiego, składającego się z pracowników spółki powstałej w wyniku fuzji transgranicznej. Jego zadaniem będzie m.in. podział miejsc w radzie nadzorczej nowej spółki, proporcjonalnie do liczby zatrudnionych pracowników, oraz wydanie decyzji o sposobie rekomendowania osób do rady nadzorczej.

Podstawa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek (sejmowy druk nr 72; podobny projekt zgłosili posłowie: zob. sejmowy druk nr 144)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika