Jest pomysł na kontrolę podsłuchów

Informacja o liczbie podsłuchów ma być jawna. O zniszczeniu nagranego materiału zdecyduje niezawisły sąd, a nie poszczególni szefowie służb - zakłada projekt nowelizacji postępowania karnego.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt Ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Nowela ma uregulować i doprecyzować kwestie związane z kontrolą nad podsłuchami - informuje resort sprawiedliwości.

- Zobowiązujemy Prokuratora Generalnego do corocznej jawnej informacji o liczbie podsłuchów, o które wnosiła Policja i inne służby specjalne oraz liczbie odmów sądowych i prokuratorskich na zastosowanie tych czynności - mówił podczas prezentowania projektu Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny Krzysztof Kwiatkowski.

Organy ścigania zostaną ponadto zobowiązane do dołączania do wniosku o podsłuch materiałów operacyjnych uzasadniających ten wniosek. O zniszczeniu nagranych materiałów nie będą już decydowali szefowie służb, a jedynie niezawisły sąd.

Kontroli operacyjnej nie będzie można wykorzystywać w postępowaniu administracyjnym, cywilnym i rodzinnym. Podsłuchanie będzie możliwe tylko w śledztwach o najgroźniejsze przestępstwa - informuje resort.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 14.4.2019

  „Głos Przedsiębiorcy” - zgłoś pomysł, jak ułatwić prowadzenie firmy

  Wiesz, jak poprawić warunki dla rozwoju biznesu w Polsce? Chcesz wskazać, jak praktycznie uprościć założenie działalności gospodarczej? Masz sugestię, co zrobić, aby poszerzyć dostęp do finansowania (...)

 • 21.2.2019

  Głos Przedsiębiorcy

  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii stawia na dialog z przedsiębiorcami i uważnie wsłuchuje się w ich potrzeby. Jednym ze sposobów na stały kontakt z nimi jest aplikacja Głos Przedsiębiorcy. (...)

 • 1.12.2018

  VAT na leki weterynaryjne nie wzrośnie

  Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie zgodzi się na podwyżkę VAT na leki weterynaryjne. Pozytywnie odniósł się zaś do planów obniżenia VAT na chleb i na niektóre artykuły (...)

 • 2.4.2012

  Kontrola podatkowa dokumentów kontrahenta podatnika

  Zgodnie z art. 274c Ordynacji podatkowej, organ podatkowy, w związku z prowadzonym postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową, może zażądać od kontrahentów podatnika wykonujących działalność (...)

 • 26.3.2008

  Spółka komandytowa - Zasady funkcjonowania spółki komandytowej

  Jeżeli posiadasz czas, umiejętności oraz pomysł na zrealizowanie danego przedsięwzięcia a Twój znajomy posiada kapitał który chciałby korzystnie ulokować to wówczas możecie (...)