Kąpieliska pod stałym nadzorem

Kąpieliska, czyli miejsca wyznaczone uchwałą rady gminy, będą pod stałym nadzorem sanepidu i zapewnią nam w pełni bezpieczną kąpiel.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy z 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne. Dokument wprowadza definicję kąpieliska oraz definicję miejsca wykorzystywanego do kąpieli. Te pierwsze będzie kontrolowane przez sanepid cztery razy w sezonie, drugie - jedynie dwa razy.

- Chodzi o wyraźne sprecyzowanie, że tylko kąpieliska spełniają wszystkie obowiązujące wymagania, są pod stałym nadzorem i kąpiel w nich jest w pełni bezpieczna - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Kąpieliskiem nazwano wyznaczony uchwałą rady gminy, wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, pod warunkiem że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli. Kąpieliskiem nie jest natomiast basen pływacki, basen uzdrowiskowy czy zamknięty zbiornik wodny podlegający oczyszczaniu lub wykorzystywaniu w celach terapeutycznych.

Dookreślenie „dużej liczby osób" pozostawiono gospodarzom poszczególnych gmin, które będą decydowały o tym, które miejsca trafią na listę chronionych kąpielisk. Przyjmuje się jednak - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. Nr 57, poz. 358) - że musi to być nie mniej niż 15 osób dziennie.

W ciągu sezonu kąpielowego - który trwa od 15 czerwca do 30 września - wyznaczone przez gminę obszary będą czterokrotnie odwiedzane przez służby sanepidu. Przerwa między badaniami nie będzie przekraczała miesiąca, co pozwoli na maksymalną ochronę zdrowia osób, które skorzystają z kąpielisk.

Projekt wprowadził jednocześnie cztery klasy jakości wód: niedostateczną, dostateczną, dobrą i doskonałą. Do 2015 roku wszystkie wody w kąpieliskach muszą posiadać co najmniej status „dostateczny".

Średni koszt jednej kontroli jakości wody w kąpielisku będzie wynosił około 250 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że wymagane są minimum cztery próby w sezonie, będzie to dla organizatora kąpieliska wydatek min. 1000 zł.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika