Kodeks Etyki Zawodowej w rachunkowości - sygnatariuszem Ministerstwo Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości zostało sygnatariuszem Kodeksu etyki zawodowej w rachunkowości, obok wszystkich sądów powszechnych, jednostek organizacyjnych służby więziennej oraz powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Kodeks został przyjęty 23 czerwca 2007 r. na XIX Krajowym Zjeździe Delegatów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, a zamierzeniem SKwP było, aby zestaw zasad etycznego, a zatem także i profesjonalnego postępowania, stał się kodeksem wszystkich osób zajmujących się rachunkowością, niezależnie od miejsca wykonywania zawodu.

Zgodnie z zapisami umieszczonymi w preambule Kodeksu, zawiera on regulację etycznego postępowania w zakresie najistotniejszych sfer aktywności zawodowej osób zajmujących się rachunkowością oraz wzorce zachowań etycznych, których osoby zajmujące się rachunkowością powinny przestrzegać wykonując swój zawód.

Porady prawne

Ważną częścią Kodeksu są też zasady określające rzetelność, uczciwość i obiektywizm zawodowy oraz niezależność zawodową i odpowiedzialność za przygotowywane i prezentowane informacje wynikające z rachunkowości.

Pozostałe części tego Kodeksu przewidują charakterystykę zasad etyki w zakresie: postępowania osoby zajmującej się rachunkowością w relacjach z osobami i instytucjami związanymi z nią zawodowo, postępowania w przypadku sporów i sprzeczności interesów, postępowania w szczególnych sytuacjach jednostki prowadzącej rachunkowość i w przypadku ograniczenia w wykonywaniu zawodu.

Uroczystego przekazania Poświadczenia Sygnatariusza Kodeksu etyki zawodowej w rachunkowości na ręce Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Pana Stanisława Chmielewskiego dokonali w dniu 27 czerwca 2013 roku Pani prof. dr hab. Anna Karmańska - Przewodnicząca Komisji Etyki przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP) oraz Pan mgr Franciszek Wala, Wiceprezes Zarządu Głównego SKwP.

Źródło: ms.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika